Porcépítés, izületvédelem természetesen
Az ízületi porcok védelme sokakat érdekelhet, idősebbeket, fizikai munkát végzőket, fiatal sportolókat és kutyatulajdonosokat is.
Rengeteg porcerősítő termékkel találkozik egy átlag vásárló, csak győzzön kiigazodni közöttük. A reklámokban persze minden cég a saját termékét tartja a legjobbnak, pedig a különbség nagy. Hatóanyag és az árak területén is nagy a szórás, és sok az átverés, félrevezetés. Sokan fizetnek feleslegesen egy patikai, vagy reklámozott készítményért, abban a hitben, hogy az „biztos jobb”, vagy azért, mert az „természetes”.
A valóság viszont az, hogy „ porcot építeni” csak természetesen lehet, nincsenek mesterséges porcerősítő anyagok.
Különösen nagy a lehúzás a kutyatartóknál (az MLM-rendszerű átverős termékeket nem számítva), mert a beteg kedvenceikért sokszor – gondolkozás nélkül – hajlandók a gazdik sokszor több tízezer forintot is kiadni, egy jobbnak gondolt állatgyógyászati készítményért.
Pedig gondolkodni nem árt, és még spórolhatunk is.
A porcépítő glükozaminról:
Az ízületeket fedő porcok legfontosabb anyaga a szerves glükozamin, (glucosamin-szulfát). Az emberi szervezet maga is előállítja a szükséges mennyiséget, de idősebb korban csökken a termelése. A különböző ízületi sérülések, lerakódások okozta kopások, vagy fokozott terhelés esetén nagyobb lehet a glükózamin-szükséglet, így pótlására akár fiatalabb korban is lehet szükség.
Sejtépítő hatása mellett folyadék megkötő tulajdonsága is van (így biztosítja a porcok rugalmas szerkezetét), ezért kúraszerű fogyasztása során a megfelelő folyadékbevitelre fokozottan ügyelni kell.
A porcokban nincsenek tápanyagot szállító vérerek, ezért a porcépítő anyagok bejuttatása csak a mozgás által lehetséges. A porcok rugalmas, szivacsszerű szerkezetük révén beszívott-kipréselt ízületi nedvek segítségével segíti az ízületi felszínek egymás fölötti elcsúszását és így jutnak a megfelelő helyre a tápláló hatóanyagok.
Kutatások szerint a kiegészítőként szedett, megfelelő mennyiségű glukozamin-szulfát – embereknél és kutyáknál is – javítja az ízületek mozgékonyságát és csökkenti az ízületi fájdalmat.
… és most jön a képbe a zöldkagyló.
Pontosabban az Új-Zélandi zöldajkú, vagy tarajos kagyló (Perna canaliculus) – (Green Lipped Mussel, GLP, Seaton).
A reklámok szerint ez a legjobb (?) természetes porcépítő anyag. Azonban a zöldkagyló is csak a glükozamin tartalma miatt segíti a porcszövetek, az izületek regenerálódását.
Az igaz, hogy az ételek közül a zöldkagyló húsa tartalmaz legtöbbet ebből az anyagból (picivel többet, mint más kagylók és rákok), ezért lett jó üzlet a porított kagylóhúst kapszulázva árulni, illetve kutyatápokba bekeverni.
A kagylóhúsliszt gazdag forrása a glükózaminoglikánoknak (GAG) és más fehérjéknek, nyomelemeknek, vitaminoknak, omega3 zsírsavaknak – de ez elmondható szinte minden más tengeri élőlényről is.
Az nagyon jó, hogy ennyi minden van a zöldkagylóban, viszont a porcoknak elsősorban a glükozaminra van szüksége.
Hogy mennyi is a porcépítő glükozamin a zöldkagylós étrend-kiegészítőkben, az hamarosan kiderül.
A zöldkagyló eredetileg Új-Zéland hideg tengereiben él, de ma már a világ számos országában tenyésztik akvakultúrában, mesterséges körülmények között. A világpiacra kerülő kagylók és kagylókészítmények mind tenyészetből származnak. Ez az iparág évente több mint 200 000 tonna kagylót termel, és forgalma megközelíti a fél milliárd dollárt, vagyis üzletként biztosan megéri.
A kifejlett kagylókat megtisztítják és a húsukat frissen, vagy fagyasztva értékesítik az éttermek és az ínyencek számára. (Kagylós kép) Az eladásra alkalmatlan, sérült kagylóhúst pedig fagyasztva szárításos eljárással porítják és ez lesz a kagylóhúsliszt, amit például kapszuláznak.
A kagylót egyébként egyszerűen megemésztjük – mint húst, fehérjét – és szétbontjuk összetevőire, például fehérje (porcépítő) aminosavakra, – tehát valójában csak húst (fehérjét) vesz be, nem porcépítő glükozamin-szulfátot.
…és már itt is van egy átverés:
Sokszor nem is tiszta zöldkagylóport, csak zöldkagyló tartalmú kiegészítőt árulnak!
A jó minőségű, bevizsgált kagylóport tartalmazó kiegészítőkön mindig fel van tüntetve a glükozamin tartalom (ez általában 2-4%), optimális esetben milligrammban (mg) meghatározva.
Ha egy zöldkagylót tartalmazó terméken ezt nem találja, akkor azt nem érdemes megvenni, mert így nem is tudni, hogy mennyi porcépítő anyagot vett be, előfordulhat, hogy drága pénzért nem kap szinte semmi hasznosítható anyagot sem.
Glükozamint egyébként nem csak a kagylók húsa, hanem a héja is tartalmaz – és ebből készülnek az étrend-kiegészítőként forgalmazott glükozamin-szulfát készítmények.
Pontosabban kagylók, rákok (pl. garnéla, homár, stb.) kitinvázából; ugyanis a glükozamin a kitin egyik fontos alkotóeleme is.
Vagyis, minden glükozamint tartalmazó készítmény természetes eredetű!
Glükozamin étrend-kiegészítők háromféle formában kerülnek forgalomba: a glükozamin-szulfát, a glükozamin-hidroklorid és az N-acetil-glükozamin . A klinikai vizsgálatok során ezek közül azonban csak a glükozamin-szulfát kapott „valószínűleg hatékony” minősítést porcproblémák esetén.
Tapasztalatok szerint a glükozamin hasznosulását segíti, ha komplex formában, például két másik szerves anyaggal a kondroitin-szulfáttal és metil-szulfonil-metánnal (MSM) együtt szedik. Ez a két kiegészítő segítheti, hogy a porcépítő anyag valóban a porcokba kerüljön, és ne csak egyszerűen megemésszük.
Sajnos sok (receptre kapható) patikai készítmény nem tartalmazza ezeket a hasznosulást is segítő anyagokat.
A zöldkagylópor használata annyiban (lenne) előnyös, hogy eleve komplex formában tartalmazza a felszívódáshoz, beépüléshez szükséges egyéb anyagokat is.
… és itt van a probléma, az igazi átverés!
Lehet, hogy a legtöbb glükozamint a kagylóhús tartalmazza, de ez mennyiségileg mégis kevés egy ember számára.
Ahhoz, hogy elegendő porcépítő anyag jusson így a szervezetünkbe a zöldkagylóval, a kagylóhúst (port, vagy azt tartalmazó kapszulát) kilószámra kellene enni, hogy egy izületi fajdalommal küzdő beteg szervezete elegendő glükozaminhoz jusson.
Klinikai vizsgálatok szerint krónikus izületi fájdalom esetén napi 1200-1500 mg glükozamin szedése nyújthat enyhülést. Megelőzésre, fokozott terhelés esetén, kiegészítésként napi legalább 5-600 mg szükséges.
Mennyi glükozamin van a zöldkagylóban?
Minden természetes élelmiszer tápanyagtartalma nagymértékben függ a termesztés helyétől, körülményeitől, a hőmérséklettől és sok minden mástól is, ezért egy szárított, porított élelmiszer hasznosanyag tartalmát csak laboratóriumban lehet megállapítani és az a vizsgálat is csak arra az adott mintára érvényes, nem vonatkoztatható általánosan minden hasonló termékre. Tehát valójában nem lehet pontosan tudni, hogy egy kagylóport tartalmazó készítményben mennyi a glükozamin, csak ha bevizsgálták és kapott róla igazolást.
A legtöbb gyártó, forgalmazó nem vizsgáltatja be a termékét, csak az általános adatokra hivatkozik – vagy még arra sem. A legtöbb nálunk kapható zöldkagyló készítményenegyébként nincs feltüntetve, hogy mennyi benne a porcépítő glükozamin.
Az egyiken például ezt olvashatjuk: Egy kapszula 500 mg tarajos zöldkagyló kivonatot tartalmaz, ami 2500 mg friss kagylótestnek (5:1) felel meg.
A mellékelt képen látható külföldi terméken is így szerepel az összetevő: Új-zélandi zöldkagyló (kapszulánként 187.5 mg 4:1 kivonatból). Hogy ezekből mennyi a glükozamin nem derül ki, ez is inkább csak kagylópor. Ha az átlagos 3% glükozamintartalmat vesszük, akkor a hatóanyag minimális, 5-15 mg lehet.
Egy másik, magyar forgalmazású zöldkagyló kapszula esetén már pontosabb adatot találunk: ez is fagyasztva szárított kagylóport tartalmaz, kapszulánként 2 grammot, ami tartalmaz 8 mg porcépítő glükozamint (ez is inkább általános adat, mint pontos mennyiség). Vagyis az egész dobozban van összesen 624 mg glükozamin, közel 3000 Ft-ért, ami valójában – szinten tartásra – egy napi adag lenne.
Az állatgyógyászatban még nagyobb a lehúzás. A kedvencükért aggódó gazdik több tízezer Forintot is kifizetnek ilyen kis hatóanyagú termékért, mert azt hiszik, hogy az kifejezetten a kutyáknak lett kifejlesztve. Hát nem. A glükozamin az glükozamin, mindegy, hogy miből vonták ki és ki szedi.
Itt egy példa: kutyáknak ajánlott termék majdnem 20.000 Ft-ért, 120 szem.
Összetétel (1 tablettára vetítve): Új-zélandi zöldkagyló-kivonat: 600 mg, Sörélesztő: 260 mg, Lucernakivonat (klorofil): 200 mg
… és ebből mennyi a porcépítő hatóanyag?
Ha csak kagylóhús port fogyaszt az olyan, mintha azt várnák, hogy a kocsonyától, körömpörkölttől erősebbek lesznek az izületeink, szebb a bőrünk és erősebb a körmünk. (Erről és a kollagénról itt olvashat.)
Ugyanígy nem sokat ér, ha az izületes kutyák étele tartalmaz kagylóport (és ezért jóval többet kérnek el érte).
Szedhet (vagy adhat kedvencének) kis hatóanyagú kagylóport, vagy célszerűbb inkább megfelelő dózisú glükozamint tartalmazó, komplex étrend-kiegészítőket fogyasztani.
Figyelmeztetés!
Ne szedjen glükózamint abban az esetben, ha Ön allergiás rákokra, kagylókra vagy más rákfélékre!
Ebben az esetben keressen inkább olyan speciális porcépítő készítményt, amit az allergiások és vegetáriánusok igényeinek kielégítése érdekében fejlesztettek ki. Ez a glükozamin az Aspergillus niger gombával, kukorica erjesztésével készül.
Összefoglalva
- Amelyik készítményen nincs pontosan feltüntetve a glükozamin tartalom, arról nem is lehet tudni, hogy mennyi van benne. Valószínűleg csak vesz egy evőkanálnyi kagylóport – jó drágán.
- A kapszulás/tablettás étrend-kiegészítők is természetes glükozamint tartalmaznak.
- A komplex készítmények hatásosabbak.
- Az embernek és az állatoknak is ugyanarra a glükozaminra van szüksége, tehát nem érdemes külön állatoknak való porcépítőt venni. Legtöbbször jóval kevesebb hatóanyagot kap, jóval drágábban.
- Mindig a hatóanyag – glükozamin – mennyisége a fontos, ezt nézze ár/érték arányban, ne a márkát, a reklámot.
Ne hagyja magát átverni!
Ja! Ezek után már gondolom világos, hogy az ízületek nem zselatinból, kollagénból állnak!