Menstruációs zavarok, fogantatási problémák, ciszták, miómák, ösztrogéndominancia, stb. – egy valószínű ok!
Az orvosok ma még nem veszik észre, hogy a táplálékkal elfogyasztott hormonok befolyással lehetnek a szervezet saját hormonrendszerére, pedig ezt számtalan tény támasztja alá.
Sajnos a nőgyógyászok vagy endokrinológusok nem látják a kapcsolatot (nem az ő szakterületük) a hormonműködés és a táplálkozás között. Egy a praktizáló orvosoknak többnyire eszébe sem jut (a kutató orvosok viszont tudják), hogy egy naponta fogyasztott élelmiszer is lehet az adott probléma oka.
Szinte naponta találkozom a rendszeres tej-, tejtermékfogyasztás egészségügyi következményeivel, a tejfogyasztással kapcsolatos hormonális problémákkal; most lássunk néhány jellemző esetet:
- 42 éves nő kimaradozó menstruációval küzd. Orvosa szerint (vizsgálat nélkül) „egyértelmű” korai menopauza, – megoldás: „Felírok rá egy hormont!”.
Mivel Ő eddig sem szedett semmi hormont a továbbiakban sem akart, ezért keresett más megoldást a változókori tünetekre.
Kérdeztem, csináltak-e vérből hormonszint meghatározást?
- Nem – jött a válasz.
- Akkor mi alapján mondta az orvos, hogy változókor?
- Csak úgy.
Mondtam neki, csináltasson már egy hormonképet, – ha már úgyis fizet az orvosnak! Egy hét múlva újra jött – az eredménnyel. Kérdeztem:
- Mit mondott rá az orvos?
- „Ez tökéletes! Mégsem változókor, de azért én felírom azt a hormont!” – jött a válasz.
Ennyit a mai orvoslásról, orvosokról.
Amikor alaposan megnéztem a véreredményt kiderült, hogy az ösztrogénszint tényleg a normál tartományban van – csak a maximumon; a progeszteron szint pedig pontosan a minimumon. Ennek normális körülmények között soha nem szabadna ilyennek lennie!
A harmadik érték – a prolaktin – viszont a maximum érték több mint háromszorosa volt!
Az orvos erről említést sem tett a páciensének, mivel elképzelése sem volt, hogy az érték miért ilyen magas és mit lehetne tenni vele.
Mikor közöltem, hogy a prolaktin gyakorlatilag a szoptatós hormon, a hölgy elcsodálkozott. Feltettem a keresztkérdést:
- Hogy állunk a tejjel és a tejtermékkel?
- Tejet, azt nem iszok (Dehogynem! A süteményekben például.), de a sajt, az egy érdekes dolog. Néha „megőrülök” a sajtért, van, hogy vacsorára akár 20 dkg-ot is képes vagyok megenni. Most, hogy mondja, olyankor késik, vagy marad ki a menstruációm!
A megoldás végül az lett, hogy kizártunk a táplálkozásából minden ételt, aminek köze van a tejhez és adtam egy prolaktin szabályozó gyógynövényt. Négy hónap múlva jelezte vissza, hogy már kétszer „jött meg” pontosan 28 napra, ami nem volt „még lány koromban sem”.
- Fiatal pár már több mint egy éve hiába próbálkozott a „baba projekttel”. Túl voltak minden kivizsgáláson, szedték, csináltak azt, amit az orvosuk mondott, – eredménytelenül.
Javaslatom ugyanaz volt, mint a fenti esetben (itt is magasabb volt a prolaktin); a nagymama nemrégiben mutatta a két hónapos unoka fényképét.
- 40-es nő mindig is fájdalmas menstruációval küzdött. A görcsoldók is alig enyhítettek a fájdalmain. Mióta semmi tejterméket nem fogyaszt, szinte alig vannak tünetei.
- Tizenéves lánynak teljesen szabálytalan volt a ciklusa, erős fájdalmakkal és vérzéssel. Mióta elhagyta a tejtermékeket az étkezéséből ciklusa „beállt”, tünetei is csak akkor jelentkeznek, ha mégis eszik valami tejes dolgot.
6. Szintén babatervezés: az orvosok szerint „minden rendben van” – de mégsem. A hormonvizsgálat szerint (a ciklus elején) minden a határon belül van – de a „szoptatóshormon” prolaktin szintje magasabb volt, mint az elsődleges női hormoné, az ösztrogéné. Ez minden, csak nem normális, így nem lesz baba! A megfelelő hormonális arányokról itt olvashat.
… és még sorolhatnám az eseteket – folyamatosan!
Mivel a tej egy szoptatós állat mirigyváladéka (ez ugye már nem is hangzik olyan jól?) tele van tejhozamnövelő hormonnal – prolaktinnal – ösztrogénnel, és más növekedést serkentő hormonnal. Hiszen a Természet arra találta ki a tejet, hogy serkentse az utód növekedését.
A tej soha nem volt az emberiség mindenapos étele, valójában egy modern szokásról van szó. Hogy mióta iszunk valójában tejet, arról itt olvashat.
… és hogy miért nem jut ez az orvosok eszébe?
Mert mindegyik csak a saját területéhez ért, csak azzal foglalkozik. Egy nőgyógyászt vagy endokrinológust, nem érdekli a páciens táplálkozása, emésztése, egy gasztroenterológus pedig nem foglalkozik a hormonokkal. Pedig egy táplálkozási szakértő tudja, hogy létezik az „áteresztő bél” probléma, amikor is olyan anyagok – pl. hormonok – is a vérbe juthatnak, aminek nem kellene. Egy nőgyógyászt ez nem érdekli, pedig az állati és emberi hormonok ugyanolyanok.
Mi okozza a problémát?
Több dolog is.
- Először is ez a tej már nem az, amit régen fogyasztottak. El kellene már felejteni a mezőn legelésző tehén képét, mert ma már a tej nem a mezőről származik, hanem nagyüzemi tejtermelő farmokról.
- Ma a tejelő tehén már nem füvet eszik, hanem hormonális hatású (tejszaporító) tápot, ösztrogén stimuláns szójával és lucernával.
- A tehén egy fűevő állat. Nézzük, mit tartalmaz ma, egy tejelő tehén takarmánya: silózott (erjesztett) kukoricaszár, szárított, erjesztett lucerna (a frisstől felfúvódna, elpusztulna), sörfőzésből visszamaradt melléktermék (élesztős sörtörköly), kukorica, búza, napraforgó, szója. Esetleg még egy kis húsliszt is, hogy még több legyen a kiválasztandó fehérje. A szója és a lucerna ösztrogén stimuláns hatású.
Szénát – füvet – a tejelési időszakban nem, vagy csak minimális mennyiségben kapnak.
Ez azért elég messze van egy legelésző tehén táplálékától.
Érdekes adalék: Dániában (ahol sok tejterméket gyártanak) tilos a tejelésben tartott állatok húsát emberi fogyasztásra értékesíteni. Vajon miért?
- A tejfehérje (a kazein) az egyik legnehezebben emészthető fehérje. (A kazeinről bővebben itt.) Olyan lassan bomlik le, hogy pl. 60 éve bútoripari ragasztót is készítettek kazeinből, mert a műanyagalapú ragasztók elterjedéséig ez volt az egyik legtartósabb ragasztó. Az elfogyasztott tejtermék sok embernek órákig erjed a beleiben.
- A túlzott fehérje fogyasztás (hús, tojás, tejtermék) és az ennek következtében a belekben kialakuló savas erjedés áteresztővé teszi a bélfalakat és kialakul az úgynevezett áteresztő bél szindróma. Normál körülmények között a táplálékkal elfogyasztott fehérjéket és hormonokat le kellene bontanunk, vagy a felesleget kiüríteni, de az áteresztő bél miatt az ételben levő hormonok akadálytalanul juthatnak a véráramba. Az állati hormonok tökéletesen működőképesek az emberi szervezetben is, ezért készülhet pl. inzulin sertés hasnyálmirigyből.
- A tejhozamnövelése érdekében az állatok mesterséges hormonkészítményeket is kapnak, injekcióban, vagy a tápba kevert adalékként (premix).
- Sokkal több tejterméket fogyasztunk (az ipari termelés miatt), mint bármikor az eddigi történelemben.
Egy saját élmény: házi juhtúrót akartam vásárolni – október elején. Kimentem a piacra és az árus mosolyogva közölte, hogy majd április végén érdeklődjek, mert a birkák „szülési szabadságon” vannak. Esetleg tehéntúrót? – mutatott az előtte álló túró halomra.
Hogy van az, hogy a kecske és a birka télen nem ad tejet, de a tehén pedig igen? Hááát, a tehén sem jókedvében és a napfénytől ad sok tejet, – hanem a táptól és a hormonoktól.
Mit tartalmaz a mai, modern tej?
Növekedést serkentő hormont, tejhozamnövelő (szoptatós) hormont, egyéb női nemi hormonokat, növényvédő szereket (a takarmányból), antibiotikumokat, gennykeltő baktériumokat, vírusokat. (Törvény szabályozza, hogy mennyi kórokozó maradhat a tejben.)
Melyikre van szüksége ezekből a szervezetünknek?
Ja! A sajt pedig nem más, mint 8-10-szeresen koncentrált tej, vagyis 10 dkg sajt nagyjából 1 liter tejnek felel meg. A vaj, tejszín tejföl pedig – magas tejzsírtartalmuknál fogva – a zsírszerű hormonok tárolói.
Kalcium – A tejfogyasztás melletti szinte egyetlen érvként a kalcium tartalmát hozzák fel.
Érdekes, hogy a Föld lakosainak legnagyobb része soha nem fogyaszt tejet, tejterméket, mégsem okoz náluk problémát a kalciumhiány.
Valójában nincs is olyan sok kalcium a tejben.
100 ml bio tejben van 120 mg kalcium. Viszont például 100 gr földimogyoró 225, mandula 252, dió 96, mák 1400, szezámmag 740, fehér káposzta 160, bab 150, csicseriborsó 128, brokkoli 116 mg kalciumot tartalmaz. Egy közepes narancsban is van 120 mg kalcium. (A természetes kalciumpótlásról itt olvashat.)
Akkor miért jó nekünk a tej?
Mit okozhatnak a tejtermékekben levő hormonok
Nőknél:
- Petefészek ciszta: a tejben levő plusz ösztrogén többszörös peteérést indíthat be. Ha a felesleges petesejtek nem tudnak felszívódni, gyulladásos góc, majd ciszta képződhet belőlük.
- Mióma: gyakorlatilag egy jóindulatú sejtburjánzás, helyi gyulladás következménye. A tej viszont nagy mennyiségű természetes és mesterséges növekedést serkentő hormont tartalmaz, ami fokozza a sejtburjánzást. (A cisztákról, miómákról itt olvashat bővebben.)
- Magas prolaktin: A tejben levő női hormonok leggyakoribb hatása a prolaktin szint emelkedése. Normális esetben a női ciklus során ennek kellene (arányaiban) a legalacsonyabbnak lennie – hacsak nem várandós, vagy szoptat. A természetesnél magasabb plusz hormon a teljes hormonrendszer (pajzsmirigy, mellékvese, hasnyálmirigy) működését megzavarhatja.
- Fogantatási zavarok: a prolaktin (mint szoptatós hormon) gátolhatja a peteérést, gátolja a méhnyálkahártya megfelelő megvastagodását. A vérbe felszívódó plusz tej-prolaktin miatt a szervezet úgy érzékeli, hogy az illető szoptat. A szoptatási idő alatt minimális az esély a fogamzásra.
- Korai menopauza: a tejjel bevitt plusz ösztrogén miatt hamarabb csökkenhet a szervezet saját hormontermelése (ha bőven van kívülről bevitt hormon, akkor a szervezetünk nem dolgozik feleslegesen).
- Rendszertelen ciklus. A táplálékkal bevitt plusz hormont nem lehet kivenni a vérből ezért alakulhat ki hormon többlet, míg a saját hormonból ehhez képeset (relatív) hiány alakul ki. (magas ösztrogén/kevés progeszteron)
- Ösztrogén dominancia / progeszteron hiány. A táplálékkal bevitt plusz hormont nem lehet kivenni a vérből ezért alakulhat ki hormon többlet, és/vagy relatív hormonhiány.
- Köztes vérzés,
- Korai nemi érés. Ma a fiatal lányoknál hamarabb (Sokszor már 10 éves kor körül) kezdődik a menstruáció. Lehet-e összefüggés a megevett plusz női nemi hormonokkal? Erről bővebben itt.
- pre menstruciós szindróma (PMS),
- Endometriózis. A felesleges hormonok túlzott szövetnövekedést okozhatnak a méhnyálkahártyában. Ha ezek a túlszaporodott sejtek egy gyulladás következtében (emésztőrendszer, ivarszervek, hólyag) a hasüregbe jutnak, ott a „hormonban gazdag vér” hatására megtelepedhetnek, és növekedésnek indulnak.
- Fájdalmas menstruáció: a tejtermékekben levő felesleges ösztrogént fokozott progeszterontermeléssel kompenzálja a szervezet, ami erőteljesebb összehúzódást (görcsöt) okozhat.
- Hormonális daganatok: a tej növekedést serkentő hatású, fokozhatja a sejtburjánzást, a hormonális daganatok (mell, petefészek, méh) kialakulásának kockázatát.
Férfiaknál:
- Tesztoszteron hiány (relatív – sok női hormon),
- Potencia zavarok, ez az előzőek következménye, – relatív ösztrogén dominancia,
- Csökkent hímivarsejt szám,
- Csökkent szőrnövekedés (kevés tesztoszteron), kopaszodás (túlzott tesztoszteron kompenzáció),
- Mellnövekedés,
- Fokozott tesztoszterontermelés. A szervezetbe kerülő női hormonokat fokozott tesztoszterontermeléssel próbálja a szervezet kompenzálni. Így viszont mindkettőből több lesz, mint ami normális. A túl sok tesztoszteron azonban belső feszültséget, agresszivitást is okozhat.
- Elhízás – mindkét nemnél. Az ösztrogén növekedést (hízást) serkentő hormon.
Bizonyos esetekben (egyéni hajlamtól függően) a tejben levőplusz hormonok hormonhiányt is okozhatnak. Mivel a szervezet folyamatosan nagy mennyiségű női nemi hormont kap, csökkenhet a saját hormon termelése (a szervezetünk nem dolgozik feleslegesen).
Ilyenkor nőknél alacsonyabb lesz az ösztrogénszint, – ami cikluszavarokat, a peteérési problémákat, alacsony FSH-értéket eredményez; ugyanakkor arányaiban (női hormonok hiánya miatt) magasabb lesz a tesztoszteron szint, ami például fokozott szőrösödést, de ugyanakkor hajhullást, fejtetői (férfias) kopaszodást is okozhat. (A hajhullás okairól itt olvashat.)
Melyiket szeretné ezek közül?
…és akkor most már semmilyen tejterméket nem ehetek?
Nem. Alapelv az, hogy akinek hormonális problémái vannak, az ne vigyen be kívülről semmilyen felesleges hormont.
Nálunk a tejfogyasztás inkább csak – egy nem is olyan régi, a reklámok hatására elterjedt – kulturális szokás, és nem tápanyagszükséglet.
Egyébként tejet, tejterméket nem is olyan régóta fogyasztunk (csak kb. 50-60 éve), mint ahogy azt legtöbben gondolják.
A megoldás
Tapasztalatok szerint a megoldás az, hogy amíg a hormon problémák fennállnak tilos a tej minden formája. Úgy kell étkezni, mintha tejfehérje érzékeny lenne. Aminek csak köze lehet a tejhez – az kerülendő.
Akinek emésztési problémái is vannak, annak nagyobb az esélye a tejjel kapcsolatos problémákra is.
Ellenőriztetni kell a vér hormonszintjét, külön figyelve a prolaktin-ra.
Ha legalább három hónapi a tejmentes táplálkozásnál a tünetek csökkennek, vagy megszűnnek, meglehet próbálkozni újra kis mennyiségű – lehetőleg bio, vagy házi -, leginkább juh és kecske tejtermékkel. Amennyiben a probléma újra jelentkezik, szinte biztos, hogy „a tej a hibás” és teljesen ki kell iktatni az étkezésből.
A kecske-, vagy juhsajt, túró is tejből van, de ezek az állatok – talán – még legelnek és nem adnak nekik plusz hormonokat. Lehet, hogy azoknak más lesz az íze! De legalább van íze!
Erről végül még egy történet:
A termelői piacon vásároltam friss kecskesajtot. Az árus nyújtja a kóstolót.
- Köszönöm, nem kérem. Ismerem, a múlt héten is vettem – mondtam neki.
- De kóstolja meg! Nem tudom miért, én mindig, mindent ugyanúgy csinálok, mégsem sikerül két egyforma ízű sajtot csinálnom – válaszolta.
- És a kecskék mindig ugyanott legelnek? – kérdeztem.
- Tényleg! – csapott a homlokára.
A réten – a helytől függően – minden időszakban más-más növény terem, virágzik. A kecske az aktuális növényeket eszi és ezért mindig más ízű a teje. (A tavaszi tejből készült sajt a legfinomabb!)
A tehén mindig ugyanazt a tápot kapja, ezért mindig egyforma ízű (az ipar számára pont jó) a teje.
Egyébként is: „A tej ideális étel – a bocinak. Más marha nem issza!”
Kapcsolódó oldalak: