Mandala egészségkuckó

Mandala egészségkuckó

Gondolatok az egészségről, táplálkozásról – segítség a gyógyuláshoz

Mandala egészségkuckó
  • Kezdőlap
  • Szolgáltatások
  • Egészség
  • Táplálkozás
  • Gyógyhatású
  • Átverős
  • Leírások
  • Kapcsolat

DHEA az univerzális „hormon” (yamgyökér kivonat)

  • Leírások

A DHEA, teljes nevén dehydro-epiandoszterin nem hormon, hanem úgynevezett protohormon, a nemi hormonok alapanyaga, amelyet természetes úton a vesék felett elhelyezkedő belső elválasztású mirigyek a mellékvesék állítják elő (vérképekben többnyire DHEA-S néven szerepel).

A nemi hormonok közel 50%-a a DHEA-ból származik. Az emberi magzat még intenzíven termeli, de aztán, a születés után gyakorlatilag eltűnik a vérből, s legközelebb a pubertáskorban jelenik meg ismét. A vér DHEA szintje ettől kezdve folyamatosan emelkedik. Legnagyobb mennyiségben 25-30 éves korban termelődik, majd a felnőttkor során folyamatosan, 50 éves kor után pedig rohamosan csökken a koncentrációja. Végül 60-75 éves kor körül az eredeti mennyiségnek mindössze 10%-a található a szervezetben. Ezt az alacsony szintet lehet növelni a DHEA napi adagolásával.

Szedése során a férfiak szervezetében tesztoszteronná, a nőkében pedig elsősorban ösztrogénné és progeszteronná alakul át. Egyszerűen fogalmazva, ahogy átáramlik a vérrel a szervezeten, olyan hormonná alakul át, amilyenre éppen a legnagyobb szükség van.

A DHEA-t leggyakrabban a 40 év feletti korosztály használja, hogy megállítsák ennek a létfontosságú pro(elő)hormonnak a korral járó lecsökkenését.

Kimutatták, hogy nőknél és férfiaknál egyaránt növeli a szexuális energiát, valamint férfiak esetében segíthet az impotencia ellen is. A fiatalabbak újabban a tesztoszteronszint növelésére használják, ami segíthet számukra az izomtömeg és az erő növelésében.

A DHEA-t nem szükséges mindenkinek szedni, de azt biztonsággal állíthatjuk, hogy minél idősebbek vagyunk, annál valószínűbb, hogy szervezetünk hiányt szenved belőle, és hogy szedése hasznos lehet. A kutatók megvizsgálták a DHEA potenciális „életminőség javító” hatásait, és azt találták, hogy 50 fölött segíthet enyhíteni az öregedés tipikus tüneteit.

A DHEA étrend-kiegészítőket többnyire yamgyökérből – villarosa (Dioscorea villosa) állítják elő. Ehhez bonyolult technológiai folyamatra, laboratóriumi körülményekre van szükség, vagyis szervezetünk nem képes a yamgyökérből DHEA-t, vagy más hormonszerű anyagot kinyerni.

Felhasználási lehetőségek

Kutatások alapján a DHEA a következő tünetek kezelésekor lehet hasznos:

  • Premenstruációs szindróma (PMS) – görcsoldó hatású,
  • Menopauza tüneteit csökkentheti,
  • Segíthet szabályozni a menstruációs ciklust,
  • Kiegyensúlyozza a hormonrendszer működését,
  • Segíthet fogantatási problémák esetén,
  • Mindkét nem libidóját javítja (erekciós problémák),
  • Növeli a bőr nedvességmegkötő képességét (ráncosodás) ,
  • Csökkenti az időskori pigment foltok kialakulását, a bőr elvékonyodását,
  • Segít a szív-és érrendszeri megbetegedések megelőzésében,
  • Javítja a csontsűrűséget és a körmök állapotát,
  • Segíthet az autoimmun betegségeknél (Lupus, Arthritisz, SM),
  • Tünetcsökkenést eredményezhet bizonyos allergiás és asztmás esetekben is.

A DHEA-t szedők leggyakrabban jelentős közérzetjavulásról számolnak be. Fittebbnek, dinamikusabbnak érzik magukat, nyugodtabbak, jobban alszanak, kevésbé fáradékonyak és a hangulatuk, valamint a memóriájuk, kreativitásuk is javult.

Időzítés

Férfiak számára a tesztoszteron szint növelése érdekében napi 50mg, egy adag reggel, egy pedig lefekvés előtt a leghatásosabb.

Nők számára napi 25 mg javasolt, reggel, ébredés után.

Biztonsági tudnivalók

Ha volt már prosztata- vagy mellrákjuk, hormonkészítményeket használnak, a DHEA használata nem javasolt, mivel ebben az esetben hatásait még részletesen nem vizsgálták.

Kedvezőtlen mellékhatások napi 200 mg feletti mennyiség alkalmazása esetén jelentkeztek. Másodlagos – esetenként nemkívánatos – hatással csak szintetikus hormonnál kell számolni. Néhány esetben használata során aknék keletkezhetnek.

A DHEA-val kapcsolatban nem sok tudományos vizsgálat zajlik, mivel egy természetes anyagró van szó, amit nem lehet szabadalmaztatni,- tehát nem hoz hasznot a nagy gyógyszercégeknek.

A rendelkezésre álló vizsgálatok azonban megerősítik a fentieket. Néhány összefoglaló tanulmány itt, itt és itt olvasható.

források: pubmed.gov; shop.builder.hu/enciklopedia; herbatop.hu; tenyek-tevhitek.hu

csontritkulás DHEA Hormonrendszer ösztrogén dominancia progeszteron tesztoszteron változókor

Post navigation

Spirulina, a természetes multivitamin → ← Szója – az emésztést gátló

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Kiemelt tartalom

Pajzsmirigy – problémák

Daganatkezelések

Hormonproblémák és a tej

Hisztamin intolerancia

Daganatellenes étrend

Mindent a Gluténról

Mennyi vizet kell inni?

Hagyományos táplálkozás

Gyomorsav-problémák

Laborlelet értelmezés

További érdekességek, információk Facebook oldalunkon

Jogi nyilatkozat

Az oldalon található írások a szerző tulajdonát képezik. Bármilyen célú további felhasználásuk, másolásuk (részben, vagy egészben) csak az erre az oldalra mutató hivatkozással, linkkel történhet.

Az cikkekben leírtak a szerző több éves tapasztalatait, személyes véleményet mutatják és nem tekinthetők orvosi, vagy terápiás javaslatnak.

Google

Mandala egészségkuckó     Cím: 6000 Kecskemét, Dobó krt. 3.    Tel: 76/323-755;    e-mail: mandalakucko@freemail.hu

Mandala egészségkuckó Kecskemét, Dobó krt. 3. Tel: 76/323-755; email: mandalakucko@freemail.hu                  Adatkezelési tájékoztató

Powered by WordPress | theme SG Grid