A gombák gyógyászati célú felhasználása a Távol-keleten több ezer éves múltra tekint vissza és ma is széles körben használják. Használatukra a nyugati orvoslás is felfigyelt és kedvező hatásukat számos modern kutatás is megerősítette.
Több száz gombafaj rendelkezik kimutatható gyógyhatással és gyógyászati célra is felhasználhatók; a bizonyítottan gyógyhatású gombákat nevezzük gyógygombáknak.
A gyógyszeripar sokféle gombát vizsgál és az elkülönített, szintetikusan is előállítható hatóanyagokat, illetve a természetes kivonatokat használja is egy-egy gyógyszer alapanyagaként. (Tulajdonképpen az első antibiotikum, a penicillin is gombakivonat.) Sok országban a gombákból készült termékeket gyógyszerként is törzskönyvezték és a gyógyászatban rendszeresen használják. A legújabb kutatásokban a gombák rákellenes hatásán alapuló készítmények kifejlesztésén dolgoznak.
A gyógygombák egy része ehető – és világszerte a napi étkezés részeként is használják -, más részük pedig nem mérgező, de emészthetetlen, közvetlen emberi fogyasztásra alkalmatlan. Ez utóbbiakból hagyományosan is kivonatokat (tea, tinktúra, olajos kivonat) készítettek.
Az ehető gombák fogyasztása leginkább egészség megőrzési céllal javasolható, kifejezett gyógyhatása a kivonatoknak van. A tudományos kutatások is MINDIG a koncentrált kivonatokkal történnek, ezek gyógyhatása ellenőrizhető, bizonyítható. A nyers, főtt, szárított, porított gombák egészségügyi hatása minimális. Terápiás, gyógyászati célból csak a koncentrált hatóanyagú gombakivonatokat érdemes fogyasztani. Ezek – egységnyi hatóanyagot tartalmazva – többnyire kapszulázva kerülnek forgalomba.
Sajnos a gyógygombák népszerűségét kihasználva sok forgalmazó árul emészthetetlen, porított gombát is, a koncentrált kivonat hatásával reklámozva termékét. (A tipikusan magyar kuriózumnak számító, átverős, biogomba ganoderma-pecsétviasz gombaőrleményről itt olvashat részletesen.)
A gyógygombák gyógyászati jelentősége
A gyógygombák egészségre gyakorolt kedvező hatása sokrétű. Legtöbbször egy-egy gombának többféle, kedvező hatása is van – hiszen „a természet mindent komplexen ad” – de bizonyos gombák különösen kedvezően hatnak adott problémák, betegségek esetén, ezért ezeket tekintjük elsődleges felhasználási célnak. Általánosan elmondható, hogy mindegyikük rendelkezik – különböző mechanizmus alapján – immunerősítő hatással.
Akit érdekelnek a részletes tudományos vizsgálatok, referenciák is, azoknak javaslom a www.pubmed.gov nyilvános, tudományos adatbázisban való böngészést. Az oldalon, a keresőmezőbe az adott gomba latin nevének beírásával, vagy egyszerűen a „medical mushrooms” kulcsszóra kereséssel a – jelenleg – több mint 80 ezer tudományos publikáció között válogathat ebben a témában. (Az oldal angolul van, de egy kattintással minden lefordítható.) A legtöbb tudományos kutatás a gombák daganatellenes hatásával foglalkozik, erről egy tudományos összefoglaló itt olvasható (angol).
A gyógygombák
A következőkben a leghatékonyabbnak tartott, legtöbbet vizsgált gombák kivonatainak egészségügyi hatásairól, gyógyászati alkalmazásáról olvashatnak rövid ismertetőt. Mivel e gombák étkezési és gyógyászati felhasználása Kínában és Japánban a legelterjedtebb, ezért sok gombánál az ottani elnevezésiek kerültek be a világszerte a köztudatba, ezért ezeket is feltüntetem.
Cordyceps – Kínai hernyógomba (Cordyceps sinensis)
A hagyományos kínai orvoslás, Cordyceps-t már 2000 éve használja számos betegség kezelésére, beleértve a rákos betegségeket is. A modern vizsgálatok során kivonatokat készítettek a gombafonalból (micélium) és a termőtestekből is. A gomba vizsgált hatóanyagai a poliszacharidok és cordycepin (3′-deoxiadenozil). Hatóanyagaik erősítik az immunrendszer működését, kedvezően hat az immunrendszer védekezési folyamataira, egyes esetekben (pl. más gombafajokkal kombináltan) lassítják, megállítják a tumorok képződését. Javítja a daganatos betegek immunvédekezését (fokozzák a természetes ölősejtek tevékenységét és a fagócitózist, növelik a makrofágok számát, fokozzák az interleukin-2 képződését és a T-sejtek működését, serkentik a tumorsejtek programozott sejthalálát.
A Cordyceps a kutatások szerint védi a májat és az emésztőrendszert valamint a csontvelőt a kemo- és sugárterápia mellékhatásaitól, valamint egyéb terhelésektől.
Segíthet cukorbetegség esetén is, mivel javítja a sejtek inzulinérzékenységét, a szénhidrátok felvételét, csökkentve ezzel az inzulinrezisztenciát, javítva a szénhidrát anyagcserét.
Antidepresszánsként is megállja a helyét, mivel szabályozza a mellékvese hormonok mennyiségét, és lassítja a dopamint és a szerotonint („boldogsághormon”) lebomlását.
Leginkább állóképesség javító, teherbírás növelő hatása közismert. Fő hatóanyaga a cordycepin a sportolók és a nehéz fizikai munkát végzők számára nagy segítség, mivel javítja az izmok anyagcseréjét, oxigén felhasználását, ezzel megnöveli az izomzat teljesítményét, késlelteti kifáradást. A Távol-Keleten kívül a világ 1993-ig nem figyelt fel Cordyceps hatására, míg három kínai sportolónő öt világcsúcsot nem állított fel futásban. Mint kiderült a futók rendszeresen hernyógombát fogyasztottak a felkészülési időszakban.
Vizsgálatok szerint kifejezetten jó hatású légzési és tüdő problémák estén, mint az asztma, COPD, bronchitis. Képes akár 40%-al javítani a sejtek oxigénfelvevő képességét. Kutatások szerint különösen hatékonynak bizonyult tüdő- és emlődaganatok esetében. (Egy japán kutatás során például az 50 tüdőrákos beteg 46%-ában volt tapasztalható a tumor méretének csökkenése.) A hernyógomba egyik hatóanyagának szintetikus változatából kemoterápiás kísérleti szer készült.
Mesima – Patkónyelv gomba (Phellinus linteus)
Ezt a gyógygombát keleten már régóta használják olyan betegségek megelőzésére és kezelésére, mint például különböző emésztési rendellenességek, hasmenés, vérzés és a rák esetén.
A gombakivonat tudományos vizsgálatok szerint nemcsak serkenti a normális hormonális és a sejtfunkciókat, de támogatja immunrendszer működését is. Ezenkívül csökkenti a gyulladásos folyamatokat és az ezzel járó fájdalmakat, enyhíti az allergiás tüneteket, védi a gyomor nyálkahártyáját és májvédő, baktériumölő hatású is.
A gomba hatóanyagai többek között gátolják az angiogenezist (a tumorsejtek vérellátását), gátolva ezzel a tumorsejtek növekedését és terjedését, így csökkenti az áttétek kialakulásának esélyét. Ezenkívül fokozzák bizonyos immunsejtek (NK ölősejtek, makrofágok) tumorellenes, sejtpusztító aktivitását. Elősegíti a rákos sejtek apoptózisát (programozott sejthalál beindítása).
Az újabb kutatások arra koncentrálnak, hogy a daganatellenes hatás mellett a Patkónyelv gomba fokozza a különböző kemoterápiás készítmények hatásosságát is. Egyes szakirodalmi adatok arra engednek következtetni, hogy hatóanyagai tumorellenes hatásukat tekintve jelentősen felülmúlhatják az eddig tudományosan megvizsgált poliszacharidot, beleértve más gomba és nem gomba eredetű kivonatok béta-D-glukánjait. Japánban tumor ellenes terápiákban, mint kiegészítő gyógyszert használják.
Shiitake – Illatos gomba (Lentinula edodes)
A shii-take egyes források szerint a legrégebbi termesztett és legalaposabb vizsgált gombafaj. Japánban és Kínában már mintegy 2000 éve termesztik, mára világszerte elterjedt, könnyen, akár otthoni körülmények között is könnyen termeszthető.
A gomba, illetve a benne lévő eritadenin nevű vegyület kísérletek szerint csökkenti a vér koleszterinszintjét (nem a májat blokkolja, mint a koleszterincsökkentők), csökkenti a vérnyomást és gátolja a trombózis képződését is.
A gombából japán kutatók vonták ki először a tumorgátló hatású lentinat poliszacharidot és egy béta-glukánt, amely máig a világ legjobban ismert gombából származó rákellenes hatású vegyülete. A gombában más daganatgátló poliszcharidákat is kimutattak. Nem kifejezetten a daganatokra hat, hanem hatását úgy fejti ki, hogy – ismert káros mellékhatás nélkül – serkenti a szervezet immunrendszerének működését a kóros folyamatokkal szemben; emiatt kísérleteznek az AIDS gyógyításában való felhasználásában is.
A shii-take mindemellett antibakteriális hatású is, gátolja több baktériumfaj szaporodását.
Chaga – Hamvaskéreg gomba (Inonotus obliquus)
A Chaga gombát irodalmi adatok szerint már a 16. század óta használják gyógyszerként Oroszországban, Lengyelországban és Észak-Európában. A népi gyógyászat elterjedten használta különböző rosszindulatú daganatos betegségek esetén, de a gombából készült teát rendszeresen fogyasztották a rák megelőzésére is.
A gomba rákellenes tulajdonságai mellett, hatóanyagai serkentik az immunrendszert, így hasznos lehet különböző fertőzések esetén is. Egy kísérletben egereknél melanoma esetében 4-szer nagyobb túlélési arányt mutatott a gombakivonatot fogyasztó csoport, mint a kontrol.
A Chaga fő hatóanyaga a betulin, amely a szervezetünkben betulinic savvá alakul át. A Betulinic sav szintetikus változata a gyógyszeripar által használt rákellenes vegyület.
Kawaratake – Lepketapló gomba (Trametes ’Coriolus’ versicolor)
A Lepketaplót egyes országokban rendszeresen termesztik természetes poliszacharidok (PSK és PSP) előállítására. Az ebből készült gyógyszereket daganatos betegek terápiájában alkalmazzák kiegészítésként a műtét, a sugárkezelés és a kemoterápia mellékhatásainak csökkentésére. A Poliszacharid-K és S Japánban általánosan használt rákellenes gyógyszer.
A gombakivonat amellett, hogy csökkenti a „hagyományos” terápiák káros hatásait, kedvező hatással van az immunrendszerre is. Fokozza a természetes ölősejtek daganatelleni hatékonyságát. Vírusellenes hatása révén hatásos lehet a daganatkeltő hatású, úgynevezett onkovírusok ellen, mint például a hepatits C és a HPV.
Maitake – Bokrosgomba (Grifola frondosa)
A Maitake hazánkban is vadon megtalálható erdőkben, fák tövében, főleg tölgyerdőkben. Ehető gombafaj, melyet rendszeresen fogyasztanak, fiatalkorában csirkére emlékeztető íze miatt.
A maitake gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban, aminosavakban és rostokban. Legfontosabb gyógyhatású összetevői az 1,6 és 1,3 béta-glükán nevű poliszacharidok. Ázsiában a gombát nagyra becsülik, mert segíti a szervezetet a normális működés visszaállításában, támogatja az immunrendszer működését. Vizsgálatok szerint a Maitake szabályozza a vérnyomást, a máj zsíranyagcseréjét, a koleszterin és triglicerid szintet. Zsírbontó hatása miatt előnyös lehet fogyókúra esetén is.
A bokrosgomba alfa-glükozidáz-gátlót tartalmaz, ami gátolja a szénhidrátok felszívódását, segíti az inzulintermelést, ezért hasznos segítség lehet cukorbetegség esetén.
A legtöbb kutatást immunerősítő és daganatellenes hatása miatt végezték. Hatóanyagai fokozzák a fehérvérsejtek működését, javítják a természetes ölősejtek hatékonyságát. Másik fontos hatóanyaga a D-maitake frakciónak elnevezett poliszacharid, amely kutatások szerint kifejezett rákpusztító hatású. A legjobb eredményeket mellrák és tüdődaganat esetén tudtak kimutatni (bizonyos esetekben több mint 70 %-os tumor csökkenés), máj- és prosztatarák esetén 45-55 %-os javulás, gyomorrák esetén 33 %-os csökkenés.
Vizsgálatok szerint a bokrosgomba kivonata javítja a kemoterápia hatékonyságát, miközben csökkenti annak mellékhatásait. (Egy kutatásban mitomycin nevű (MMC) kemoterápiás szer hatását vizsgálták rákos egereken. Miközben az MMC egymagában 45%-os hatékonyságot mutatott, a Maitake egymagában 80 százalékot. A kettő együttes alkalmazásával érték el a figyelemre méltó 95%-os daganatcsökkentő hatást. Ez azért érdekes kombináció, mivel az MMC csupán a daganat szöveteire, míg a Maitake az immunrendszerre is hat.)
Kutatók szerint a Maitake D-frakciója aktiválja a takarító T-sejteket, ezáltal csökkenti a tumor sejtek számát, és gátolja az áttétképződést. Ennek megfelelően arra a következtetésre jutottak, hogy a maitake kivonat növeli a rákos daganatokkal szemben kifejtett immunreakciót. A gomba kivonata gátolja az angiogenezist, a rákos sejtek érhálózat képződését.
Agarikon (Laricifomes ’Fomitopsis’ officinalis)
Az Agarikon gombát már az ókori görögök is használták gyógyításra, főleg tuberkulózis, asztma, megfázás és más tüdőbetegségek, valamint himlő kezelésére. Az egész északi féltekén elterjedt a használata, régészeti bizonyítékok szerint Amerikában is használták a fertőző betegségek ellen. Történelmi feljegyzések szerint az Agarikon lehetett a legfontosabb gyógyszer az ókori Európában. Ez a gomba az őserdők eltűnésével napjainkra szinte kihalt Európában, leginkább csak termesztett formában található.
Kevés modern kutatás készült az Agarikon felhasználásával kapcsolatban, de írásos feljegyzések vannak fájdalomcsillapító hatásáról ízületi- és izomfájdalmak esetén, valamint elfertőződött, nyílt sebek kezeléséről. Sokan a hosszú élet elixírjeként fogyasztották, immunerősítő hatása miatt.
Fő hatóanyagát az Agaricin-t gyulladáscsökkentőként, szintetikusan állítják elő gyógyszercégek.
Yamabushitake – Süngomba, Cseppkő gomba (Hericium erinaceus)
Népszerű, ehető gombafaj, vegetáriánusok húspótlóként használják. Az északi féltekén erdőkben sokfelé vadon is megtalálható, de nagy mennyiségben termesztik is. A hagyományos kínai orvoslásban már régóta használják gyógyászati célra gyomorsav problémák, gyomor- és bélgyulladás, fekély kezelésére. A közelmúltban végzett kutatások szerint a gombában található vegyületek (threitol, D-arabinitol, palmitinsav) hatásos antioxidás, szabályozza a vérzsír szintjét és jó hatású a vércukorszintre is.
Vizsgálatok szerint jó hatású lehet gyomor- és nyelőcsőrák esetén. Kutatások folytak az agyi idegműködést segítő hatásáról.
Himematsutake – Mandula gomba (Agaracius ’blazei Murill’ subrufescens)
Ehető gomba édeskés ízzel, mandulára emlékeztető illattal. Általánosan elterjedt gyógygomba immunrendszer erősítő hatása miatt. Kiemelkedően magas az immun stimuláns poliszacharid alfa- és béta-glükán tartalma. Vizsgálatok szerint a gomba hatóanyagai jó hatásúak a koleszterin szintre is.
Kísérletekben gátolta a tumor növekedését bőr-, petefészek-, tüdő-, gyomor- és prosztatarák esetén. Fokozza a szervezet takarító sejtjeinek (makrofágok) aktivitását, ami a tumor zsugorodását eredményezi. WEmellett csökkenti az áttétek kialakulásának esélyét és a gyulladásos folyamatokból keletkező rákos sejtek újbóli megjelenését.
Állatkísérletekben bizonyos daganat típusok (szarkóma) esetén, közvetlen a daganatba fecskendezett gombakivonatot használva 90 %-os teljes gyógyulást tapasztaltak. Japánban és Brazíliában elterjedten használják daganatterápiákban alternatív gyógyszerként, mivel immunerősítő hatása mellett csökkenti a kemoterápia mellékhatásait is.
Zhi Lin – Tüskegomba (Polyporus umbellata)
Kínában hagyományosan és nagy mennyiségben használják ez a gombát erőteljes baktériumölő és daganatellenes hatása miatt.
Modern kutatások szerint a gomba jó hatású húgyúti fertőzésekre, enyhe vizelethajtó és emellett szabályozza a vizelet mennyiségét is. Antibakteriális hatása egyes tanulmányok szerint gátolja a Chlamydia fertőzést. Más vizsgálatok szerint parazitaűző, élősdi ellenes hatású. Hatásos lehet hepatitis B, máj- és hólyagrák, valamint leukémia esetén. Segíti az immunrendszer működését, csökkenti a daganatok kiújulásának esélyét.
Reishi, Lingzhi – Pecsétviasz gomba (Ganoderma lucidum)
Az egyik legszélesebb hatásspektrummal rendelkező gomba. Kínában csak a császár gyógyszere volt ritkasága miatt. Az 1980-as években japán kutatóknak sikerült először mesterségesen is termeszteni. Azóta szinte mindenhol termesztik és ez a legjobban kutatott, legismertebb gyógygomba.
Vizsgálatok szerint magas poliszacharid tarmalmánál fogva immunterápiás és tumor ellenes hatással rendelkezik. Egyéb bioaktív hatóanyagai jó hatásúak magas vérnyomás esetén, valamint koleszterin és vércukorszint csökkentésére. Daganatáttét gátló hatása a Shiitake-hoz hasonló. A Ganoderma gátolja a rákos sejtek növekedését és szaporodását, fokozza az apoptózist (programozott sejthalál). A Ganoderma kivonat Japánban és Kínában törzskönyvezett rákellenes gyógyszer a rák utókezelésében az immunrendszer erősítésére és az áttétek kialakulásának megelőzésére.
További vizsgálatok szerint egyik hatóanyaga a ganoderic sav segíti a májműködést, gátolja a májkárosodás kialakulását. Emellett antibakteriális (pl. E. coli), gomba (Candida) és vírus ellenes hatásáról is beszámoltak. Mivel növeli a sejtek oxigénszállító kapacitását, ezért hatásos agyi keringési zavarok (fejfájás, migrén, agyvérzés szövődményei), fokozott fizikai terhelés és idegrendszeri problémák esetén is. Kínában hagyományosan hörghurut, asztma és allergia kezelésére is ajánlják.
A gomba egész termőteste felhasználható, mivel azonban a gomba maga teljesen emészthetetlen (kitin), a hatóanyagot (hagyományosan) több órás főzéssel (tea) nyerik ki. Egy csésze teához 3-5 gramm szárított, vagy porított gomba szükséges. Betegség esetén a terápiás mennyisége 100-300g/nap.
A koncentrált (20:1) hatóanyag, a poliszacharid általában kapszulázva kerül forgalomba. (100 mg gombakivonat kb. 2 gramm gombának felel meg.) A legnagyobb hatóanyag tartalommal gomba spórája rendelkezik.
Ha ilyen hatékonyak, miért nem készül a gombákból mindenki számára elérhető hivatalos gyógyszer?
A gyógyszercégek most is dollár százmilliókat költenek a gombák hatóanyagainak kutatására és módosítására. A gyógyszeripar sokféle gomba hatóanyagát elkülönítette és a szintetikusan is előállítható hatóanyagokat használja is pl. gyulladáscsökkentő- és daganatellenes gyógyszerként.
Sajnos itt nem a gyógyítás-gyógyhatás a lényeg, hanem a szabadalom. A törvények szerint természetes anyagot nem lehet szabadalmaztatni (mert az a Természet találmánya), szabadalom híján viszont nincs nyereség, vagyis csak a mesterségesen előállítható, módosított összetevőkkel éri meg foglalkozniuk.
Sokszor megpróbálnak a gombákból (és más növényekből is) módosított, egyedi terméket, hatóanyagot előállítani, ezek azonban többnyire nem olyan hatásosak, mint az eredeti hatóanyag. Ha egy komplex összetevőt (gomba-poliszacharid) módosítanak, már nem lesz ugyanaz az anyag és sokszor hatékonyságát is elveszti.
Amit nem lehet mesterségesen előállítani, az a gyógyszeripar számára értéktelen, sőt nagyon sokszor a természetes formát tiltólistára tetetik, hogy azt más sem forgalmazhassa.
Összefoglalva
- A gyógygombák terápiás hatásaik alapján alkalmasak lehetnek:
- Az immunrendszer általános erősítésére,
- Bakteriális, gombás és vírus fertőzések megelőzésére, illetve azok kiegészítő terápiájára, a betegség lefolyásának gyorsítására,
- Hatóanyagaik fokozzák a fehérvérsejtek termelését, növelik a természetes ölősejtek hatékonyságát.
- Növelik a szervezet energia szintjét, az állóképességét,
- A keringési javítására, az érelmeszesedés megelőzésére, a vérrögképződés megakadályozására, a vérképzés elősegítésére, a koleszterinszint és trigliceridszint normalizálására,
- A magas vérnyomásban szenvedők vérnyomásának természetes úton történő normalizálására,
- Krónikus hörghurut illetve asztma és más allergiás tünetek enyhítésére, megszüntetésére,
- Agyvérzés, és más agyi sérülések következményeinek enyhítésére és az agy regenerációs képességeinek megtartására, illetve növelésére, valamint súlyos idegsejt károsodással járó betegségek (pl. Parkinson, Alzheimer, stb.) kiegészítő kezelésére,
- Hepatitis és más májbetegségek esetén a máj méregtelenítésére, illetve a vese káros folyamatok elleni védelmére,
- Oxigénhiányos állapotokban (pl. migrén, fejfájás), mivel növelik a vér oxigénszállító kapacitását,
- Gyomorsav problémák esetén,
- A II. típusú diabetes tüneteinek enyhítésére, a vércukor csökkentésére, és az inzulin termelés növelésére,
- Idegrendszeri problémák, alvászavarok tüneteinek enyhítésére.
- A gombák hatóanyagai gátolhatják a daganatos sejtek érhálózatának kialakulását, gyorsíthatják a rákos sejtek pusztulását, így csökkenthetik az áttétes daganatok kialakulásának esélyét, vagy a daganat újbóli megjelenését.
- Csökkenthetik a kemo- és sugárterápiás kezelések mellékhatásait, az azzal járó fáradtságot, étvágytalanságot, hajhullást, a csontvelő működésének gátlását, a fertőzések veszélyét.
- Használatuk hozzájárulhat a daganatos betegek életminőségének javításához.
Figyelem! A gombák (a gyógynövényekhez hasonlóan) szinergikusan – egymás hatását felerősítve, megtöbbszörözve – hatnak a legjobban.
Gyógyászati célra inkább a komplex, többféle gombakivonatot is tartalmazó készítményt érdemes választani. A komplex összetétel révén kisebb dózis is elegendő a megfelelő hatás eléréséhez. Ma már forgalomban vannak 2-3-5-7 gombafélét is tartalmazó étrend-kiegészítők. Ajánlott minél nagyobb hatóanyag tartalmú készítményeket keresni. A C-vitamin segíti a gombakivonatok felszívódását.