A terhességi pajzsmirigy alulműködés, vagyis a jódhiány nagyon gyakori hazánkban. Mivel Magyarország talaja jódszegény, azért sok egészséges felnőttnek is nagyon alacsony a pajzsmirigy működéséhez szükséges jód szintje.
Várandósság esetén azonban nagyjából 50%-kal megemelkedik a kismama jódigénye, mivel a fejlődő magzat idegrendszerének és hormonrendszerének kifejlődéséhez nélkülözhetetlen a jód. Ezt az anya szervezetének kell biztosítania, a saját jódtartalékaiból.
Röviden a pajzsmirigy alulműködésről
A konkrét pajzsmirigyhormon a trijód-tironin vagyis a T3, ami 3 jódatomot tartalmaz és a thyroxin vagyis T4 4 jódatommal. A pajzsmirigyben T4 van nagy mennyiségben, ami a szervezetben alakul át T3-má. Tehát a T4 a tartalék jódtároló hormon, amiből a szükséges mértékben keletkezik a konkrét pajzsmirigyhormon, a T3. (A vérképben az fT4 a vérben keringő, szabad hasznosítható jódot jelzi.)
A pajzsmirigy alulműködést a T3 hiánya jelenti.
Tehát (ellentétben azzal, amit az endokrinológus állít) normális T3 esetében nincs pajzsmirigy alulműködés, hiszen van a szervezetben elegendő hormon. (Forrás)
Egyébként a T3 hiánya nálunk olyan ritkán fordul elő, hogy nincs hivatalosan forgalomban T3 tartalmú hormonpótló gyógyszer. Akkor miért is ad az orvos szintetikus T4-et, ha az normális?
Általános jódhiány
Nálunk a jódhiányos pajzsmirigy alulműködés a leggyakoribb hormonprobléma.
Széles körű kutatások enyhe vagy közepes jódhiányt mutattak ki a terhes nők 85%-ánál. (Forrás)
Nem véletlen, hogy a normálisabb terhesvitaminokban extra mennyiségű jód van és a WHO (Egészségügyi világszervezet) kifejezetten javasolja a jódpótlást a terhesség és a szoptatás alatt.
A jódozott só használatát is azért vezették be a világ sok országában, hogy elkerüljék az esetleges magzati károsodásokat.
„A terhesség és a szoptatás alatt a jód nélkülözhetetlen az anyai és magzati pajzsmirigyhormonok termeléséhez, amelyek szabályozzák a magzati agy és idegrendszer fejlődését. A terhesség alatt a nők jódszükséglete jelentősen megnő, hogy biztosítsa a magzat megfelelő ellátását.” https://www.who.int/tools/elena/bbc/iodine-pregnancy
Ennek ellenére nálunk a pajzsmirigy alulműködéssel diagnosztizált váradós nőket a legtöbb orvos eltiltja a jódpótlástól és szintetikus hormonok szedésére veszi rá őket.
Ennek azonban biológiailag semmi értelme, hiszen a szintetikus FT4 tartalmú hormonból a magzat szervezete nem jut megfelelő jódhoz. A magzat szervezetének jódra van szüksége és nem gyárilag előállított kész hormonra.
Viszont a terhességi jódhiánynak azonban komoly következményei lehetnek a fejlődő magzat és a megszületett kisgyermek számára is. De ez egy endokrinológust nem igazán érdekel.
Mi történik, ha egy terhes nőnek jódhiánya van?
A jód a pajzsmirigy hormonok alapanyaga. Elegendő jód nélkül a pajzsmirigy nem képes megfelelően működni. A pajzsmirigyproblémákról itt olvashat bővebben.
Terhesség alatt megváltozik a hormonrendszer működése, megnövekszik a pajzsmirigyhormon-termelés, a megnövekedett vese jódkiválasztása és a magzati jódszükséglet miatt a táplálékkal felvett jódszükséglet magasabb a terhesség alatt, mint a nem terhes nők esetében.
A vérképben a megemelkedett TSH érték jelzi a jódszükséglet növekedését. Ezt a hormont az agyalapi mirigy bocsátja ki és arra serkenti a pajzsmirigyet, hogy jódot tároljon be (TiroidStimulálóHormon).
A terhesség alatti súlyos jódhiány anyai és magzati pajzsmirigyalulműködéshez (hypothyreosishoz) vezethet. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20172468/
A jód szükséges a magzat immunrendszerének, pajzsmirigyének, idegrendszerének kifejlődéséhez. A terhesség alatti jódhiány veleszületett rendellenességekkel, intelligenciacsökkenéssel és kreténizmussal, valamint anyai és magzati golyvával, születési pajzsmirigy alulműködéssel jár, de akár halvaszületést is okozhat. (Forrás)
Sok esetben az anya szervezete átadja a jódot a fejlődő magzatnak, így csak az anya szervezetében mutatható ki jódhiány, pajzsmirigy alulműködés. Azonban, – mivel az alulműködés a jódhiány következménye – hogy a baba szervezete mennyi jódhoz jutatott az anya rovására, az csak később derül ki.
Az alacsony jód és hormonszint a magzati agyban rontja a mielinizációt (az idegsejtek megfelelő kialakulását), a sejtvándorlást, a differenciálódást és az érést. Az enyhe-közepes jódhiány korrekciója általános iskolás korú gyermekeknél javítja a kognitív és motoros funkciókat. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21802524/
Amerikai kutatások összefüggést mutattak ki a terhességi jódhiány és a született gyermek autizmusa, a hyperaktivitás, a tanulási és mentális problémák és a későbbi depresszió között.
A Bostoni Egyetem Orvostudományi Karának endokrinológiai, cukorbetegség és táplálkozási részlege Európában végzett az anyákkal jódpótlási kísérleteket (Amerikában viszonylag ritka a jódhiányos pajzsmirigy alulműködés, – nálunk ez a leggyakoribb). A kiegészítőként szedett napi 50-300 mikrogramm jódpótlás a későbbi mérések szerint 6,9-10,2 pontos IQ-növekedést jelentett a jódpótló anyák gyermekeinél azokhoz a gyerekekhez képest, akiknek édesanyja nem kapott kiegészítést. Vagyis a jódhiány nagyjából 10 pontos IQ csökkenést eredményzett. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22742605/
A korai vetélésnek is gyakran a jódhiány az oka. Ez leginkább az első 12 hétben fordulhat elő, mivel ekkor kell a legtöbb jód a magzat hormon és idegrendszerének kialakulásához. Ha ezek a létfontosságú szervek nem tudtak megfelelően kialakulni, az anya szervezete kilökheti az életképtelen, vagy komoly károsodással rendelkező magzatot.
Gyakran hallom azt, amikor kismamák panaszkodnak arról, hogy a 8-12. héten “elmegy a baba”, pedig szedi az orvos által felírt pajzsmirigy hormont. Csakhogy azt jó eséllyel betárolja az anya pajzsmirigye, így ebből nem jut jód ahhoz, hogy a magzat saját pajzsmirigye kialakuljon és saját hormont termeljen.
És ha sok a jód?
Ez Magyaroszágon szinte sohasem fordul elő az általános jódhiány miatt. A nem megfelelő jódpótlás azonban már eredményezhet többlet jódot, de ez csak extrém nagy dózisú, ásványi jód (kálium-jodid) esetében fordulhat elő.
A túlzott jódbevitel a terhesség harmadik trimeszterében (ilyenkorra már kifejlődött a baba hormonrendszere és idegrendszere) ugyanúgy magzati pajzsmirigy alulműködést okozhat, mint a jódhiány. Ennek az az oka, hogy ha sok a felesleges jód az anyai szervezetben, akkor magzat pajzsmirigyének nem kell működnie, nem kell jódot betárolnia – hiszen jelenleg többlet van. (Forrás)
Természetes jódbevitel
A természetes, szerves formában bevitt jód azonban nem halmozódik fel.
A szerves jód a jódos talajon termesztett zöldségekben, gyümölcsökben, az ilyen talajon termesztett takarmánnyal (nem táppal) etetett állatok húsában, tengeri ételekben, például halakban, tengeri algában van jelen. Az ezekből készült kiegészítők (barnaalga kivonat, Kelp, stb.) szintén szerves jódot tartalmaznak.
Természetes formában nemcsak a tiszta ásványi jód kerül a szervezetbe, hanem azok az egyéb anyagok (vitaminok, nyomelemek, enzimek, stb), amelyek a jód hasznosulásához és a felesleg kiürítéséhez szükségesek.
Japánban kiemelkedően magas a jódfogyasztás. Nálunk egy egészséges ember számára napi 150 mikrogramm az ajánlott minimum, de Japánban az átlagos jódbevitel 1 gramm, vagyis 1000 mikrogramm. A tengerparti régiókban pedig ez elérheti az akár napi 50 grammot is. Jódtúladagolás mégsem fordul elő.
Hogyan lehet ellenőrizni a jódhiányt, a jódszintet?
Ezt a legbiztosabban vérvétellel, a pajzsmirigy jódtároló hormonjának, az FT4 értékének (4 jódatom) ellenőrzésével lehet megállapítani. A konkrét “kész” pajzsmirigyhormon a T3.
Az optimális érték a labor szerinti közép érték. Negatív, vagy túl alacsony – alsó határhoz közeli -, értéknél már valószínűsíthető, hogy a magzat szervezete nem jut elegendő jódhoz, hiszen az anyának is kevés van.
Figyelem! Ha Ön szintetikus pajzsmirigyhormont szed (pl. Letrox, Euthyrox, stb) az meghamisítja a laboreredményt. Ilyenkor a labor a vérben levő gyógyszerszintjét (szintetikus FT4) mutatja meg és nem a valós, saját működést. Ebből nem lehet következtetni a felhasználható, szabad jód mennyiségére.
A szintetikus hormonból pedig a magzat szervezete nem jut hasznosítható szerves jódhoz, – főleg, ha az FT4 szintje még gyógyszer mellett is alacsony –, tehát jó esély van a magzati jódhiányra.
(Ideiglenes jódhiány kialakulhat akkor is, ha a szervezet fertőzéssel gyulladással küzd. Ilyenkor az immunrendszer vesz el jódot a pajzsmirigytől – fertőtlenítésre.)
Ha pedig az FT4 (gyógyszer nélkül) a felső határhoz közelít, akkor az anya szervezet bőséges jódtartalékokkal rendelkezik, nincs szükség jódpótlásra.
Van egy eszerűbb (bár nem pontos) otthoni módszer is a szervezetben levő jód ellenőrzésére. A jód az egyik olyan nyomelem, amit szükség esetén a szervezet képes bőrön át is felvenni.
A teszt: Valamilyen fertőtlenítésre használható jódtinktúrával (pl Betadine) fessen egy kb. 5 centis foltot a bőrére. Olyan helyre, ahol vékony a bőr, ahol nem kopik le, nem mossa le véletlenül, például a kar vagy a comb belső felére.
Várja meg, mi történik: ha a folt gyorsan (1-3 órán belül) eltűnik, akkor felszívódott a jód és a szervezetének nagyobb jódbevitelre lehet szüksége, – vagyis jódhiánya van. Ha a sárgás-barnás folt több mint 6 órán keresztül megmarad, akkor valószínűleg van elegendő jód a szervezetében. https://www.womenshealthnetwork.com/thyroid-health/iodine-and-your-thyroid/
Kiegészítés
A jódozott só csak nagyon kevés, rosszul hasznosuló kálium-jodidot tartalmaz, ezért legfeljebb csak a jódhiány megelőzésére alkalmas; jódhiány esetén, a jódraktárak feltöltésére már nem.
Ahhoz, hogy a minimális jódmennyiséget (150 mikrogramm) bevigyük, ahhoz naponta több mint 3 kiló jódozott sót kellene megenni.
Hogy miért tiltja el ennek ellenére az endokrinológus a jódozott só fogyasztásától? Na ez az, amit még ő sem tud logikusan megmagyarázni!
Ha rákérdez a beteg általában ez a válasz: „Mert ez a protokoll.” vagy „Meghamisítja a laboreredményeket” (akár a gyógyszer). Értelmes magyarázatot azonban ne várjon.
Azonban az biztos, hogy nekik jobban megéri a jól fizető gyógyszer felírása, mint a természetes jódpótlás. Amellett az orvos mindig csak javasol, a következményekért úgyis a beteg a felelős.
Zárásként itt egy tudományos publikáció rövidített változata. Mindenki levonhatja belőle a következtetését.
Jódhiány Európában és következményei: frissítés
Ez a dokumentum frissíti a jódhiány (IDD) által kiváltott rendellenességek európai előfordulásáról szóló információkat. Az 1990-es évek végén még harminckét európai országot sújtott enyhe vagy súlyos jódhiány. A legsúlyosabban érintett országok Kelet és Közép-Európában voltak, de Nyugat-Európa is érintett volt. A közelmúltban ezen országok közül 11-ben végzett nemzeti felmérések azt mutatják, hogy Hollandia kivételével még egyik sem érte el a jód elégséges állapotát, bár sok országban, például Lengyelországban, Bulgáriában és Macedóniában a helyzet igen jelentős javulást mutatott.
A tartós jódhiány következményei a golyva, a pajzsmirigy jodid-túlérzékenysége (amely nukleáris baleset esetén növeli a pajzsmirigy besugárzás kockázatát) és szubklinikai hypothyreosis (alulműködés) a terhesség alatt és kora csecsemőkorban (egyidejűleg kisebb és visszafordíthatatlan agykárosodás kockázatával), az utódok neuropszichointellektuális fejlődésének károsodása).
A jódozott sóhoz való hozzáférés a háztartások szintjén az IDD által érintett európai országokban az 1990-es 5-10%-ról 1999-re 28%-ra nőtt. Ez biztató előrelépést jelent. A jódhiányos országok jódozott sóhoz való hozzáférése tekintetében azonban Európa továbbra is a világ legrosszabb régiója, amint azt az a tény is mutatja, hogy 1999-ben a világ átlaga 68% volt. Latin-Amerikában még a 90%-ot is elérte a jódozott só használata. A sójódozást tovább kell alkalmazni Európában, amíg ezt a célt el nem érik. A jódhiány hatásaira leginkább érzékeny csoportok (terhes és szoptató nők és fiatal csecsemők) jódpótlását meg kell fontolni a legsúlyosabban érintett területeken. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12192540/
Akkor miért is nem javasolja az orvosa a jódpótlást a kismamának?
Kapcsolódó cikkek:
Pajzsmirigyproblémák, a pajzsmirigy alulműködés problémája (ciszták, göbök, stb.)
Autoimmun pajzsmirigybetegség, a Hashimoto-kór – Tényleg alaposan kivizsgálták?