– amiről az orvos nem beszél
Biztos, hogy akarod?
Divatba jöttek a fogyókúrás injekciók, mert (elméletileg) komolyabb diéta, életmódváltás nélkül is le lehet velük fogyni. Van akinek sikerül, míg másoknak nem. Azonban komoly problémákat mindkét esetben okozhat.
Ezek a szerek valójában vércukorcsökkentésre lettek kifejlesztve, bevizsgálva, engedélyezve – kizárólag cukorbetegek részére.
Azonban sokaknál jelentős fogyás is beindult a szer hatására, így a gyógyszeripar azonnal lecsapott az üzleti lehetőségre és ma már szinte mindenkinek ajánlja az orvos, nem figyelmeztetve a komoly károsodások lehetőségére.
A probléma
Fogyókúrás szerként ezeknek az injekcióknak a vizsgálata, kutatása, ellenőrzése nem történt meg, hiszen ehhez több év kellene. Gyakorlatilag a hatás és mellékhatások mérlegelése most zajlik a felhasználók által, – gyakorlatilag nyílt emberkísérletként.
Valójában senki sem tudja, hogy normális vércukrú embereknél hosszabb távon milyen egyéb hatásai lesznek ezeknek az injekcióknak, hiszen ezzel kapcsolatban előzetesen semmilyen hosszabb távú kutatási eredmény nem áll rendelkezésre. Talán majd csak 5-10-15 év múlva derült, hogy mit okozott a szer a szervezetükben, milyen komoly mellékhatások alakulnak ki a „csodálatos fogyást” okozó szer használatának következményeként.
Ami pedig eddig kiderült, az nem éppen biztató.
Mert „mindennek ára van!” Csodaszerek pedig nem léteznek, legfeljebb szép hasznot hozó gyógyszerek.
Hivatalosan az ezzel fogyni vágyó embernek, alapos, teljes körű kivizsgáláson kellene átesnie, hogy az orvosa mérlegelhesse az esetleges kockázatokat és előnyöket. Azonban ma még egy orvos sem tudhatja, hogy mire lehet számítani évek múlva, így azt sem tudják, hogy mit kellene vizsgálni most.
De ma ez nem is a érdekel senkit. Első az üzlet, és a gyógyszercég szép jutalékot fizet az orvosnak – a felelősség pedig úgyis a betegé, hiszen a betegtájékoztatóban a cég figyelmezteti az esetleges következményekre. Ö pedig bevállalja.
De nézzük, hogyan is működnek ezek a szerek
Nálunk most kétféle injekció van most elterjedőben az Ozempic és a Saxenda, de jönnek majd újabbak is. Hatásmechanizmusukban azonban nincs különbség.
Hivatalosan mindkét szer a „diéta és testmozgás kiegészítéseként javallott 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőtteknek.”
Tehát NEM fogyasztó szer – csak kiegészítő, a vércukorcsökkentő diéta és elegendő mozgás mellé – cukorbetegek részére.
Hatásukat tekintve
a szemaglutid (Ozempic) „úgy tűnik (tehát biztosan még ezt sem tudják) utánozzák egy természetes anyag működését (inkretin GLP-1), amely fokozza az inzulin termelését.” Vagyis gyakorlatilag kémiailag „felturbózza” a hasnyálmirigy inzulintermelést (ezzel idő előtti kimerülését is).
Emellett blokkolja a májműködését is abban, hogy az a tartalék „cukrot” kritikus vércukoresés esetén a véráramba juttattathassa.
Valamint lassítja a gyomor kiürülését, a gyomor izmainak összehúzódását. Emiatt az étel lassabban távozik a gyomorból, tovább marad teltségérzet, később jelentkezik éhség.
A Saxenda hatóanyaga a liraglutid gyakorlatilag ugyanezt „csinálja”.
Amíg a gyomor nem ürül ki addig nem termelődik éhséghormon, tehát az agy nem kap jelzést a tápanyaghiányról, vagyis a szer az agyban lévő, az étvágyat szabályozó receptorok működését is gátolja.
Ja, ezen is írják: „A Saxenda, a diéta és a testmozgás kiegészítéseként, a testtömeg csökkentésre szolgál”. A vicc az, hogy a megfelelő étrenddel és elegendő mozgással egyébként is lehet fogyni. (Forrás)
Tehát a fogyókúrás injekciók hatására az agy nem érzékeli, hogy az étel kiürült a gyomorból (nem is ürül ki), így nincs éhségérzet. Lelassul-leáll az emésztés, vagyis minden megevett étel ott marad, ahol éppen van. A gyomorban és a belekben. Közben pedig tápanyag- és energiahiány alakul ki, ami fogyást eredményezhet. (Hogy mikor vagyunk valóban éhesek, arról itt olvashat.)
Várható következmények, mellékhatások
Vagyis mindkét szer lelassítja az emésztést (az étel a gyomorban pang), de fokozza a szénhidrátok lebontását és az inzulin termelését. Na mármost nemcsak a szénhidráttal lehet plusz kalóriát bevinni, hanem a zsír és a fehérje is energiaforrás, ezektől ugyanúgy lehet hízni – de ezekre nem hat.
Azonban a gyomorban pangó étel okozhat majd refluxot, hányást, fekélyt, allergiás tüneteket, bélgyulladást és sok más „kellemes” tünetet. Igen, a nap 10-szeri hányástól, hasmenéstől is lehet fogyni.
Egy amerikai esetben egy 38 éves nő egy év alatt 80 kilót fogyott az injekciótól. Azonban elmondása szerint gyakorlatilag mindennap, többször is hányt, de hozzászokott és hányás után mindig jobb lett a közérzete. Azonban 2 év után kórházba került a hányás miatti kiszáradás következményeként. Itt kiderült, hogy gyakorlatilag leállt a gyomorműködése. Orvosai két további gyógyszert adtak neki, hogy megpróbálják kezelni a tüneteit, miközben eszükbe sem jutott, hogy a fogyókúrás injekció okozza a problémát.
Több esetben számoltak már be gyomorsorvadásról, gyomorbénulásról (gasztroparézis) is, mivel a szerek gátolják a gyomorban levő izmok működését, a gyomor összehúzódását. Az arra hajlamosaknál (kevés gyomorsav, lassú emésztés) a gyomorsorvadás, a várható következmény. Ennek első jele az émelygés, hányinger, hányás.
Egy kutatásban a liraglutidot szedő betegeknél átlagosan 70 percig tartott, amíg az elfogyasztott étel fele elhagyta a gyomrukat, de egyeseknél több mint két és fél órába telt, mire az étel fele kiürült – és ennek jó részét még meg sem emésztették. A nem kezelt kontrollcsoportoknál ez az idő mindössze négy perc volt. (Forrás)
Normális esetben az étkezés után négy órával az étel kevesebb mint 10%-a marad a gyomorban, vagyis szinte teljesen kiürül. Ha ez az érték 10-15% közé emelkedik, az enyhe gasztroparézisnek, gyomorsorvadásnak minősül. Mérsékelt gasztroparézisről akkor beszélünk, ha az étel 15-35%-a marad a gyomorban. Súlyos gasztroparézisnek számít minden eset, amikor négy óra elteltével a gyomorban maradó étel mennyisége meghaladja a 35%-ot. És van akinél még a tegnapi étel is a gyomorban pang.
A gyomorban pangó étel másik következménye, hogy lelassul a bélmozgás is, tehát következik a székrekedés, a puffadás és a bélgörcs, de kialakulhat életveszélyes bélelzáródás is. Ez csak mostanában került fel néhány országban a mellékhatások közé (amikor a bíróság már kötelezte a gyártót erre a sok eset miatt).
Ha pedig a szer hatására „leesik” a vércukorszint, akkor következik, a gyengeség, fejfájás, szédülés, szívdobogásérzés, vérnyomás emelkedés.
Egyéb mellékhatásként károsíthatja a szem retináját (retinopátia), de okozhat ödémát, veseproblémákat és hasnyálmirigy gyulladást is. Amellett patkánykísérletek alapján fokozza a pajzsmirigyrák kialakulását. (Forrás)
Mivel mindkét hatóanyag az inzulintermelés fokozására lett kitalálva, az állandó stimuláció a hasnyálmirigy gyulladásához, kimerüléséhez, vagyis cukorbetegséghez vezet.
De ezek a tünetek „senkit se zavarjanak”, hiszen ezekre majd egy másik orvos fel tud írni valamilyen szert – hiszen neki is élnie kell valamiből.
De azért fogyaszt is?
Igen. Bizonyos esetekben ezektől az injekcióktól valóban hatékonyan lehet fogyni, hiszen blokkolják a szervezet normális működését, becsapja azt, így a teste úgy érzi, hogy éppen emészt, éppen elegendő tápanyaghoz, energiához jut – miközben semmit sem kap, az emésztése pedig leállt, pang.
Tehát egyik sem „veri ki a kanalat az ember kezéből ha sokat eszik”, hanem az agy „éhségközpontjára” hatva, az emésztés lelassításával csökkenti az étel utáni vágyat, – de csak akkor, ha egyébként is feleslegesen eszik, túl sok kalóriát visz be.
– Az elhízás leggyakoribb oka egyszerűen a túlzott kalóriabevitel, a felesleges evés. Csak ebben az esetben segíthet az injekció, de ilyenkor lehet hatékonyan fogyni diétával és több mozgással is – mellékhatások nélkül.
Ha a hízásnak egyéb okai is vannak, – azokra nem hat a „csoda” injekció.
Amikor nem működik
– Másik gyakori probléma ami elhízáshoz vezet az érzelmi evés (stressz evés). Vagyis amikor nem az éhség, nem tápanyaghiány miatt eszik valaki, hanem a stressz miatt. Ilyenkor nincs is valódi éhségérzet, csak „ehetnék”. Ez a rejtett éhség. Ezen nem segít az injekció, hiszen az az éhségközpontra hat, de most valódi éhség nem áll fenn és az evés csak pótcselekvés. http://otszonline.hu/cikk/az_erzelmi_eves
– Egy másik ok, ami elhízáshoz vezet a salakanyagok felhalmozódása a kötőszövetekben. Ilyenkor nem a felesleges kalória rakódik le, hanem a vérből kiszűrt, de nem kiürített (vízhiány) „szemét”. A vízoldékony salakanyagokat a szervezet egy lipidburokkal vonja be („zsírba csomagolja”) – és félre rakja. Ilyenkor nem csak a hasa nő az embernek, hanem egyenletesen vastagszik, „gömbölyödik”. A kötőszöveti lerakódás első jele a narancsbőr megjelenése.
Ebben az esetben sem segít az injekció, hiszen az legfeljebb csak étvágycsökkenést, kevesebb energiabevitelt eredményez, a salakanyagokat nem üríti ki.
– Elhízást okoznak még bizonyos gyógyszerek is. A vérnyomáscsökkentők, pajzsmirigyhormonok, nyugtatók is lassítják az anyagcserét, ami hízást okozhat (lásd a betegtájékoztatót). Ha ez az elhízás oka, vagyis gyógyszerek a probléma forrásai, akkor az injekció ezen csak rontani tud.
Egy friss esetben én is szembesültem ezzel:
47 éves nő évek óta túlsúllyal küzd. Emellett néha felmegy a vérnyomása (ez nem kardiológiai probléma) amire vérnyomáscsökkentőt kapott és az emelkedett TSH miatt pajzsmirigyhormont is szed (egyébként a hormonszintje normális).
Egy éve elkezdett sportolni, heti 3 alkalommal edz, személyi edzővel, emellett napi 1400 kCal diétát is tart. És semmit sem fogyott!
Az orvosa javaslatára 3 hónapja elkezdte szúrni magát Saxenda-val. Csak 4 kiló ment le. Ez gyakorlatilag semmi. Már egy 1 napos szigorú böjttel is lemegy ennyi.
Az injekció hatására éhséget soha nem is érez, széklete 3-4 naponta van. Puffad.
Nálunk a felmérés során kiderült, hogy a két nappal ezelőtti étel még a gyomrában van. A gyomor viszont nem reagált a tesztre, – gyakorlatilag leállt.
A hasnyálmirigy is elégtelen működést jelzett, az inzulintermelése is leállt, hiszen ha a gyomorból nem jut lebontandó étel a patkóbélbe, akkor a hasnyálmirigynek sem kell enzimeket termelni.
Az évek óta szedett gyógyszereit átnézve, viszont kiderült, hogy minden egyéb tünete is szerepel a betegtájékoztatókban, – a testtömeg változás mellett.
Összefoglalva
Ezek a fogyókúrás injekciók valójában leginkább azoknak segíthetnek, akiknél az elhízás alapvető oka a felesleges kalóriabevitel és túl lusták arra, hogy változtassanak a helytelen életmódjukon, táplálkozásukon, így egy „csodaszertől” várják a megoldást.
Ha azonban a túlsúlynak egyéb okai is vannak, akkor ezek a csodaszerek is hatástalanok lesznek.
Rövid távon látványos eredménye lehet ezeknek az injekcióknak, azonban ezek elhagyásával a hízás újra megindul. Mert ha nem változtat a kiváltó körülményeken akkor ne várjon csodát.
Azonban minél tovább használja valaki ezeket a szereket, annál a nagyobb a valószínűsége, hogy maradandó, akár életveszélyes mellékhatások is jelentkeznek. Erre figyelmeztetnek is a betegtájékoztatókban, még ha az injekciót felíró orvos nem is figyelmezteti erre a beteget.
Valójában az injekciók hatására egyszerűen ritkábban eszik, emiatt pedig kevesebb kalóriát visz be – akár egy diéta során. Amellett ezek a szerek kifejezetten drágák (így bőven jut haszon mindenkinek), így ételre biztos kevesebb pénz jut. Mondjuk a diéta még mindig olcsóbb.
Nincs ezeknek semmilyen csodálatos hatása, de rengeteg mellékhatása attól még lehet, számíthat rá. A fogyás csak addig tart, amíg szedi a szert, de az általuk okozta károsodás tartós maradhat. Egy rövid távú hatásért bevállalja?