A Dél-Amerikában őshonos Pau d’ Arco vagy Ipe roxo, Lapacho, Taheebo néven is ismert fa kérgének széles körben elterjedt használata miatt Brazíliában nemzeti jelképnek számít. Mintegy 100-féle fajtáját ismerik, ezek közül a Tabebuia (Hadroanthus) impetiginosa használata a legelterjedtebb.
Dél-Amerika indiánjai már évszázadok óta ismerik, és sokféle betegség kezelésére használják a magasra növő, csodálatos virágokat hozó és akár 700 évig is élő Lapacho-fa kérgéből készült főzetet.
A helyiek nyálkahártya- és bőrfertőzések, hasi panaszok, különféle daganatok, reumás fájdalmak, bakteriális és gombás fertőzések, láz, szifilisz, malária, valamint a gyomor és hólyag rendellenességek alkalmazzák.
A fa vörösesbarna belsőkérge használható gyógyászati célra, melyet felaprítanak és teát főznek belőle. A száraz fakéregből a hatóanyagok nem hasznosulnak. A fakéreg 40 éves kor után éri el a gyógyászati célra is alkalmas hatóanyag-koncentrációt.
A tudományos világ csak 50-60 éve figyelt fel rá, pedig a növényt sok Dél-amerikai országban gyógyszerként ismerik el.
Az 1960-as években indított kutatások kimutatták, hogy a lapacho-kéreg fő hatóanyaga a lapachol és a beta-lapachon, de tartalmaz még alkaloidokat, flavonoidokat, fenolkarbonsavat is, valamint kálciumot, magnéziumot, káliumot, mangánt, foszfort, cinket, vasat és több féle nyomelemet. Kimutattak benne egy xiloidin nevű anyagot is, amely erőteljes csíraölő hatást fejt ki a vírusokra, baktériumokra és gombákra egyaránt.
Gyógyhatása
A jelenleg is folyó vizsgálatok szerint a Lapacho:
- Immunstimuláló: ez elsősorban a fő alkaloidoknak köszönhető, melyek kis koncentrációban, azaz még teában is képesek aktiválni a fehérvérsejtek takarító funkcióját. Ezáltal könnyebb a betolakodó kórokozók, és a rossz (daganatos) struktúrájú sejtek eltávolítása.
- Antibiotikus: segíti a szervezetet a baktériumok, vírusok és gombák legyőzésében. Kutatások alapján úgy tűnik, hogy gátolja a Helicobacter pyloriszaporodását, de hatékonynak bizonyult Candida ellen is. Gombaellenes hatása külsőleg is érvényesül és segíti más gombásodás elleni szerek hatását is.
- Fokozza a kiválasztást, a nyirokrendszer működését, a nyirokkal történő salakanyag-eltávolítást, serkenti a nyálkahártyák mirigyeinek nyákelválasztását. A nyirokrendszer működéséről itt, a nyirokrendszer okozta tünetekről itt olvashat.
- Fokozza a sejtek anyagcseréjét, a salakanyagok ürítését, segíti a májsejtek méregtelenítő tevékenységét.
- Legtöbb kutatás daganatgátló hatása miatt folyik. A Lapacho-alkaloidok (nanogrammnyi mennyiségben is) gátolják a daganatsejtek szaporodását. A béta-lapachont tekintik a legfontosabb daganatellenes vegyületnek, amely a rákos sejtek pusztulását (apoptozis) idézi elő. (Forrás). Kísérletekben gátolta a vastagbélrák terjedését, az áttétek kialakulását. Egy másik vizsgálatban a lapacho kivonat egyértelmű citotoxikus (sejtpusztító) hatást mutatott mellrák, tüdőrák, méhnyakrák, májrák esetében, már kis mennyiségben is. Egyéb daganat típusoknál a kedvező hatáshoz nagyobb dózisra lehet szükség.
Ezenkívül immunstimuláló hatásnak köszönhetően javul a szervezet ellenálló ereje, a méregtelenítő funkciók támogatásával pedig könnyebbé válik a kemoterápia mellékhatásainak leküzdése. Magas ásványianyag- és nyomelem tartalmának köszönhetően elősegíti a vérképzést, tehát a vérkép regenerálódását. (Forrás)
- Gyulladásgátló: a kórokozókkal szembeni hatása mellett ez antioxidáns (szabadgyök-fogó) tulajdonságával is magyarázható. Csökkenti a sejtmembránok szétesését, és a belőlük keletkező gyulladáskeltő anyagok szintjét.
- Fájdalomcsillapító: ez is a gyulladáskeltő anyagok termelődésének csökkenésére vezethető vissza.
- Hagyományosan féreghajtóként is alkalmazzák. A Lapacho fa kérgének hatóanyagai képesek meggátolni a paraziták sejten belüli szaporodását és fejlődését.
- Külsőleg a lapacho-tea alkalmazható ekcéma, viszketés, rovarcsípések, gombás fertőzések, egyéb bőrbetegségek és nehezen gyógyuló sebek tisztítására és kezelésére is. Több kozmetikai termékben is használják.
Mikor ajánlható?
- Legyengült immunrendszer felerősítésére, gyulladások, visszatérő fertőzések (bakteriális, vírusos, gombás), allergiák, asztma kezelésekor.
- Gyulladáscsökkentőként: ízületi, bél-, bőr-, légúti és húgyúti gyulladásoknál.
• Daganatos betegségeknél: kiegészítésül az immunrendszer erősítésére, a daganat terjedésének gátlására, a kemoterápia mellékhatásainak enyhítésére. - Anyagcsere-aktiválására: fogyókúrák kiegészítésére, cukorbetegségben, magas vérnyomás esetén.
- Salaktalanító kúrákhoz: a máj méregtelenítésének elősegítésére (silymarinnal kiegészítve), a nyirokrendszer működésének serkentésére, tisztítására.
Elkészítése, felhasználása
Napi 1-2 liter vízhez forrás után személyenként 1 púpos evőkanálnyi fakérget adjunk, főzzük 5 percig, majd hagyjuk állni legalább 15-20 percig, – vagy míg ki nem hűl – lefedve állni. (Praktikusan: főzzük meg este és hagyjuk ázni reggelig, majd szűrjük le.)
Önmagában enyhén füstös, vaníliás aromájú, de ízesíthetjük egy csipet citromfűvel, borsmentával, esetleg egy kis gyümölcslével is.
Alkalmazása: Mivel nincs erőteljes, azonnali hatása, ezért csak kúraszerű használat során lesz igazán hatékony. A kúra során 6 hétig igyunk meg naponta 1-2 liter lapacho-teát, egész napra fokozatosan elosztva, majd 1 hét szünet után ismételjük meg a kúrát.
Figyelem! Több cég is forgalmaz Lapacho-kapszulát, azonban ezek a termékek teljesen hatástalanok, mivel csak a porított fakérget tartalmazzák. A kéregből a hatóanyagot csak főzéssel-áztatással, illetve oldószeres kivonással lehet kinyerni. Külföldön kapható alkoholos tinktúra formájában is, nálunk a tea a legelérhetőbb. Egy 100 gr-os csomag tea már 1000 forint alatt is kapható, míg a hatástalan kapszulákért több ezret is elkérnek.