A Dél-Amerikában őshonos Pau d’ Arco vagy Ipe roxo, Lapacho, Taheebo néven is ismert fa kérgének széles körben elterjedt használata miatt Brazíliában nemzeti jelképnek számít. Mintegy 100-féle fajtáját ismerik, ezek közül a Tabebuia (Hadroanthus) impetiginosa használata a legelterjedtebb.
Dél-Amerika indiánjai már évszázadok óta ismerik, és sokféle betegség kezelésére használják a magasra növő, csodálatos virágokat hozó és akár 700 évig is élő Lapacho-fa kérgéből készült főzetet.
A helyiek nyálkahártya- és bőrfertőzések, hasi panaszok, különféle daganatok, reumás fájdalmak, bakteriális és gombás fertőzések, láz, szifilisz, malária, valamint a gyomor és hólyag rendellenességek alkalmazzák.
A fa vörösesbarna belsőkérge használható gyógyászati célra, melyet felaprítanak és teát főznek belőle. A száraz fakéregből a hatóanyagok nem hasznosulnak. A fakéreg 40 éves kor után éri el a gyógyászati célra is alkalmas hatóanyag-koncentrációt.
A tudományos világ csak 50-60 éve figyelt fel rá, pedig a növényt sok Dél-amerikai országban gyógyszerként ismerik el.
Az 1960-as években indított kutatások kimutatták, hogy a lapacho-kéreg fő hatóanyaga a lapachol és a beta-lapachon, de tartalmaz még alkaloidokat, flavonoidokat, fenolkarbonsavat is, valamint kálciumot, magnéziumot, káliumot, mangánt, foszfort, cinket, vasat és több féle nyomelemet. (Tudományos vizsgálat az összetevőkről.)
A béta-lapachon egy természetes kinin vegyület, amely erőteljes gyulladáscsökkentő, fájdalom- és lázcsillapító hatású. Nagy dózisban (koncentrátumként) gátolja a vérlemezkék összetapadását, csökkenti a vérrögképződés esélyét.
A lapacho-ban kimutattak egy xiloidin nevű anyagot is, amely erőteljes csíraölő hatást fejt ki a vírusokra, baktériumokra és gombákra egyaránt.
Gyógyhatása
A jelenleg is folyó vizsgálatok szerint a Lapacho:
- Immunstimuláló: ez elsősorban a fő alkaloidoknak köszönhető, melyek kis koncentrációban, azaz még teában is képesek aktiválni a fehérvérsejtek takarító funkcióját. Ezáltal könnyebb a betolakodó kórokozók, és a rossz (daganatos) struktúrájú sejtek eltávolítása.
- Antibiotikus: segíti a szervezetet a baktériumok, vírusok és gombák legyőzésében. Kutatások alapján úgy tűnik, hogy gátolja a Helicobacter pyloriszaporodását, de hatékonynak bizonyult Candida ellen is. Gombaellenes hatása külsőleg is érvényesül és segíti más gombásodás elleni szerek hatását is.
- Fokozza a kiválasztást, a nyirokrendszer működését, a nyirokkal történő salakanyag-eltávolítást, serkenti a nyálkahártyák mirigyeinek nyákelválasztását. A nyirokrendszer működéséről itt, a nyirokrendszer okozta tünetekről itt olvashat.
- Fokozza a sejtek anyagcseréjét, a salakanyagok ürítését, segíti a májsejtek méregtelenítő tevékenységét.
- Legtöbb kutatás daganatgátló hatása miatt folyik. A Lapacho-alkaloidok (nanogrammnyi mennyiségben is) gátolják a daganatsejtek szaporodását. A béta-lapachont tekintik a legfontosabb daganatellenes vegyületnek, amely a rákos sejtek pusztulását (apoptozis) idézi elő. (Forrás). Kísérletekben gátolta a vastagbélrák terjedését, az áttétek kialakulását. Egy másik vizsgálatban a lapacho kivonat egyértelmű citotoxikus (sejtpusztító) hatást mutatott mellrák, tüdőrák, méhnyakrák, májrák esetében, már kis mennyiségben is. Egyéb daganat típusoknál a kedvező hatáshoz nagyobb dózisra lehet szükség.
Ezenkívül immunstimuláló hatásnak köszönhetően javul a szervezet ellenálló ereje, a méregtelenítő funkciók támogatásával pedig könnyebbé válik a kemoterápia mellékhatásainak leküzdése. Magas ásványianyag- és nyomelem tartalmának köszönhetően elősegíti a vérképzést, tehát a vérkép regenerálódását. (Forrás)
- Gyulladásgátló: a kórokozókkal szembeni hatása mellett ez antioxidáns (szabadgyök-fogó) tulajdonságával is magyarázható. Csökkenti a sejtmembránok szétesését, és a belőlük keletkező gyulladáskeltő anyagok szintjét.
- Fájdalomcsillapító: ez is a gyulladáskeltő anyagok termelődésének csökkenésére vezethető vissza.
- Hagyományosan féreghajtóként is alkalmazzák. A Lapacho fa kérgének hatóanyagai képesek meggátolni a paraziták sejten belüli szaporodását és fejlődését.
- Külsőleg a lapacho-tea alkalmazható ekcéma, viszketés, rovarcsípések, gombás fertőzések, egyéb bőrbetegségek és nehezen gyógyuló sebek tisztítására és kezelésére is. Több kozmetikai termékben is használják.
Egy részletes, átfogó kutatás a Lapacho-ról itt olvasható.
Mikor ajánlható?
- Legyengült immunrendszer felerősítésére, gyulladások, visszatérő fertőzések (bakteriális, vírusos, gombás), allergiák, asztma kezelésekor.
- Gyulladáscsökkentőként: ízületi, bél-, bőr-, légúti és húgyúti gyulladásoknál.
• Daganatos betegségeknél: kiegészítésül az immunrendszer erősítésére, a daganat terjedésének gátlására, a kemoterápia mellékhatásainak enyhítésére. - Anyagcsere-aktiválására: fogyókúrák kiegészítésére, cukorbetegségben, magas vérnyomás esetén.
- Salaktalanító kúrákhoz: a máj méregtelenítésének elősegítésére (silymarinnal kiegészítve), a nyirokrendszer működésének serkentésére, tisztítására.
Elkészítése, felhasználása
Napi 1-2 liter vízhez forrás után személyenként 1 púpos evőkanálnyi fakérget adjunk, főzzük 5 percig, majd hagyjuk állni legalább 15-20 percig, – vagy míg ki nem hűl – lefedve állni. (Praktikusan: főzzük meg este és hagyjuk ázni reggelig, majd szűrjük le.)
Önmagában enyhén füstös, vaníliás aromájú, de ízesíthetjük egy csipet citromfűvel, borsmentával, esetleg egy kis gyümölcslével is.
Alkalmazása: Mivel nincs erőteljes, azonnali hatása, ezért csak kúraszerű használat során lesz igazán hatékony. A kúra során 6 hétig igyunk meg naponta 1-2 liter lapacho-teát, egész napra fokozatosan elosztva, majd 1 hét szünet után ismételjük meg a kúrát.
Figyelem! Több cég is forgalmaz Lapacho-kapszulát, azonban ezek a termékek teljesen hatástalanok, mivel csak a porított fakérget tartalmazzák. A kéregből a hatóanyagot csak főzéssel-áztatással, illetve oldószeres kivonással lehet kinyerni. Külföldön kapható alkoholos tinktúra formájában is, nálunk a tea a legelérhetőbb. Egy 100 gr-os csomag tea már 1000 forint körül is kapható, míg a hatástalan kapszulákért több ezret is elkérnek.