A Páfrányfenyő (Gingko biloba) az egyik legősibb fafajta a Földön. Már 200 millió évvel ezelőtt is hasonló formában létezett. Egy-egy példánya akár 1000 évig is élhet.
A ginkgo bilobát a hagyományos kínai orvoslásban körülbelül 5000 éve alkalmazzák széleskörű gyógyhatása miatt. A leveléből készült teát főként légzési tüdőproblémákra (köhögés, asztma) használták, de már az 1500-as évek óta vannak feljegyzések az agyműködési zavarok kezelésében betöltött fontos szerepéről. A Kínai Gyógyszereskönyv a ginkgo kivonatot az étvágygerjesztők, emésztési problémákat javítók, központi idegrendszert serkentők közé sorolja.
Sokrétű hatását számos modern kutatás is igazolja.
Mit tartalmaz?
A ginkgo levelek flavonoidokat és terpenoidokat tartalmaznak. A fő flavonoid összetevő a kvercetin és a kempferol. A terpenoidokat a ginkgolidok és a bilobalidok képviselik. Emellett magas a tápanyag, aminosav és vitamin tartalma is.
Mire jó?
A modern orvoslás elsősorban idegrendszeri problémákra, a perifériás keringés és az agyi keringés zavaraira alkalmazza. Például:
- szédülés,
- fülzúgás, hallásproblémák,
- migrén, fejfájás,
- koncentrációs zavarok,
- szorongás, depresszió kezelésére, valamint
- érszűkületre,
- visszértágulatra,
- lábszárfekélyre.
Ezenkívül:
– A vizsgálatok kimutatták, hogy a ginkgó javítja az erek rugalmasságát, ezáltal biztosítja a bőr és az izmok jó vérellátását és fokozza a sejtanyagcserét.
– Gyulladáscsökkentő hatású, támogatja a máj és a vesék méregtelenítő funkcióját,
– véd a gombás fertőzésekkel szemben is.
– Flavonoid tartalma miatt antioxidáns tulajdonságú, így védi sejtjeinket a sejtkárosító anyagoktól. Ezzel és génszabályozó hatásával függ össze rákellenes hatása is.
– Kínában régóta használják légzési nehézségek leküzdésére, mivel tágítja a hörgőket, ezért segítség lehet asztma és allergia esetén is.
– Tágítja a hajszálereket, fokozza bennük a véráramlást.
– Csökkenti a magas vérnyomást, viszont növeli az alacsonyt, vagyis normalizáló hatása van. (Tágítja az ereket, de ugyanakkor gyorsítja is a keringést, és rugalmasan tartja az érfalakat.)
– Javítja az agy oxigén- és vérellátását is, hatásos segítség agyi keringészavarok esetén. A vizsgálatok során a ginkgo biloba általános javulást mutatott az agykárosodásban szenvedő betegek körülbelül 65% -ánál, és hasonló százalékban a perifériás érbetegségekben szenvedőknél is.
– Fokozza a szellemi teljesítőképességet és koncentráló készséget hatásos öntudatzavarok, szédülések, emlékezetzavarok, csökkenő figyelem esetén. Nagy segítség lehet a tanulásban és a szellemi munkát végzőknek is.
– Előszeretettel használják az öregkori elbutulás (demencia) ellen, Parkinson-kór, valamint Alzheimer-kór esetén is. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16400219/
– A levél kivonata számtalan káros folyamatot képes megállítani, többek között trombózis, érelmeszesedés megelőzésére is alkalmas, mivel gátolja a vérlemezkék összetapadását, a vérrögképződést. Érdekesség, hogy kutatások szerint nem lép kölcsönhatásba az orvosi vérhígítókkal. (A vérrögképződésről bővebben itt olvashat.)
A szem vérkeringésének javításával – fontos szerepe lehet az életkorral összefüggő makuladegeneráció és a zöldhályog (glaukóma) megelőzésében. (Forrás)
– Kedvezően hat a szénhidrát-anyagcserére, ezért cukorbetegeknek is érdemes fogyasztaniuk, enyhíti a diabetesz szövődményeit.
– A páfrányfenyő fokozza a végtagok vérkeringését is, ezért jótékony hatású a hideg kézzel és hideg lábbal bajlódók számára, valamint a láb verőereinek szűkülete miatti időszakos lábfájdalmak, zsibbadás esetén.
– A ginkgó kivonatot krémekben is használják külsőleg a keringés javítására, visszérproblémák és érszűkület esetén is. Segíti a sebgyógyulást.
– Vérkeringés javító hatása miatt segíthet a potenciazavarok megszüntetésében is.
– Csökkenti az öregedéssel járó kellemetlen tüneteket, növeli a teherbíró képességet.
– A kivonatról kimutatták, hogy állatokban véd bizonyos „gyógyszerek” okozta érrendszeri és idegkárosító hatásokól.
Felhasználása
A ginkgó levélből készült teának legfeljebb enyhe megelőző hatása lehet, mivel teaként csak kevés hatóanyagot tartalmaz. A klinikai vizsgálatok is mindig koncentrált (standardizált) kivonattal történnek. Csak a kivonatnak van kimutatható gyógyhatása. Olyan terméket keressen, amelyen a hatóanyagtartalom is fel van tüntetve. ( Pl. 120 mg kivonat, ebből 28,8 mg flavon-glikozid.)
Adagolása
Minimálisan hatásos napi adagja legalább 120 mg kivonat, de ennek többszöröse is nyugodtan szedhető.
Koncentráció javítására, vérnyomás problémákra kezdetben minimum napi 120 mg.
Depresszió, szédülés, fülcsengés, potencia zavarok, agyi keringési zavarok estén legalább 240-360 mg, 2-3 részre elosztva.
Demencia, Alzheimer-kór és Parkinson-kór esetén napi 600-1200 mg-os adagolással értek el jó eredményt.
Mivel élénkít, lehetőleg ne lefekvés előtt vegyük be.
Kedvező hatása lassan, általában 2-4 hét után jelentkezik, de ez a problémától és a dózistól is függ.
Gyakorlatilag semmilyen mellékhatása sincs, még napi 400-600 mg adagolásakor sem tapasztaltak káros hatást. Hosszú időn át tartó túladagoláskor esetleges mellékhatásként enyhe és időleges – főleg emésztőrendszeri panaszokat okozhat.
Japánban a ginkgót rendszeresen fogyasztók között kimagasló a 100 évesek száma.