Mandala egészségkuckó

Mandala egészségkuckó

Gondolatok az egészségről, táplálkozásról – segítség a gyógyuláshoz

Mandala egészségkuckó
  • Kezdőlap
  • Szolgáltatások
  • Egészség
  • Táplálkozás
  • Gyógyhatású
  • Átverős
  • Leírások
  • Kapcsolat
  • Hírlevél

A fülzúgás okai és kezelése

  • Egészség

Mi is a fülzúgás?

A fülzúgás (latinul: tinnitus) a fülben lévő hamis zajérzékelést jelent. Még ma is rejtély az orvoslás számára, hogy hogyan és mitől alakul ki ez a „hang”hatás a belső fülben és/vagy az agyban.

Tulajdonképpen egy külső hangforrás nélkül jelentkező hanghatás (fantomzaj), amit csak az adott személy érzékel, „hall”. Ez a zajérzékelés jelentkezhet folyamatos sípolás, zúgás, ciripelés vagy fülcsengés formájában, de sokszor az érintett személy sem tudja pontosan meghatározni, hogy miféle hangot hall.

A fülzúgás meglehetősen gyakori, átlagosan minden ötödik embernél fordul elő, de valójában nem egy betegségről van szó, – a fülzúgás mindig valaminek a tünete, következménye.

A fülzúgás leggyakrabban nem is a fül problémája, amit az is bizonyít, hogy a hallás teljes elvesztése után is megmarad a zúgás. A probléma mértéke teljesen egyénfüggő: valakinél már egy egészen enyhe tinnitus is okozhat depressziót vagy alvás- és koncentrációzavart, míg mások jól viselik a kellemetlen, a mások számára már elviselhetetlennek tűnő tüneteket is.

Van, aki csak teljes csöndben hallja a zúgást, csengést, mert egyébként a külső zajok elnyomják a belső zajt, de van, aki folyamatosan érzékeli.

A fülzúgás legtöbbször csak időszakos és csak pár napig tart, majd magától elmúlik. Ha azonban ez néhány nap alatt nem szűnt meg, akkor már érdemes segítséget kérni, mert a tartósabb fülzúgás maradandó is lehet. Kutatások szerint ez az időhatár nagyjából 3 hónap, ezután már többnyire visszafordíthatatlan az állapot  (hogy miért arra később visszatérünk) és a fülzúgás megmarad.

Az esetek nagy részében az orvoslás a fülzúgást a panasz jelentkezését követő 1-2 héten belül tudja maradéktalanul megszüntetni, (ha megtalálták a kiváltó okot), a régebb óta fennálló fülzúgásnál gyakorlatilag csak a panaszok csökkentésére, és az ezzel járó egyéb tünetek kezelésére (elnyomására) van lehetőség, több-kevesebb sikerrel.

 A fülzúgás okai

A fülzúgásnak két formája ismert: az objektív és a szubjektív fülzúgás.

Az objektív fülzúgást valamilyen fizikai elváltozás okozza, így ezt nem csak a beteg, de (műszerekkel) orvosa is hallhatja. Ennél a típusnál fordulhat elő, hogy a zúgás gyakran visszatér, de magától el is múlik. Ennek a zajérzékelésnek midig van fizikai, szervi oka.

A szubjektív fülzúgás viszont sokkal gyakoribb, ilyenkor csak a beteg érzékeli a zajt, és nincs kimutatható fizikai elváltozás, vagy zajforrás. Ez a jelenség legvalószínűbben az idegrendszer, az agy működési zavaranának a következménye.

Először is a hallásról, egyszerűen: A kívülről jövő hanghullámok hatására a fülben megrezeg a dobhártya, ami ezt a rezgést továbbítja a belsőfülben levő apró, fűszerű érzékelőszálaknak. Ezek a szálak a hanghullámok nyomásának megfelelően mozognak, és ezek rezgéseit alakítja át a fül elektromos jellé, amit az agyunk hangként érzékel.

A fizikai okok:

Ezeket viszonylag könnyen ki lehet szűrni.

Az egyik leggyakoribb oka a rendszeres fülzúgásnak a hallásromlás, magának a belsőfülnek a károsodása. Ha a fülben lévő érzékelősejtek meghajlanak vagy eltörnek, az véletlenszerű hangérzékelést eredményezhet, ami fülzúgáshoz vezethet. Az érzékelő sejtek károsodását okozhatja valamilyen a belső fület érintő súlyos gyulladás, vagy a folyamatos erős zajterhelés is. Zajterhelést okozhatnak a hangos gépek, a forgalmas utca zaja, vagy a hangosan hallgatott zene is.

A zúgás vagy csengés másik oka lehet egy fülbetegség, más krónikus megbetegedések, sérülések, vagy olyan betegségek, amelyek hatással vannak az idegrendszer egészére vagy az agy hallóközpontjára. Időszakos tünetet okozhat a külső hallójáratban a fülzsír felszaporodása is, vagy az itt megtelepedő candida gomba is. Ilyenkor egy alapos tisztítás, fertőtlenítés megoldja a problémát.

Tartós fülzúgást okozhat a hallócsontok meszesedése is (ez idősebb korban jellemző). Ezt a képalkotó eljárásokkal ki lehet mutatni, de kezelésére nem sok lehetőség van.

Meszesedés lehet a fejben, a fül közelében futó erekben, vagy a nyaki erekben is. (Az érelmeszesedésről itt olvashat.)

A vérünk folyamatosan zúg az ereinkben, de ezt nem halljuk, mert az agyban létezik egy mechanizmus, ami kikapcsolja az agy érzékelését ezen a területen, hogy ne reagáljon a véráramlás miatti érfalrezgésekre. Ha azonban a lerakódás miatt megváltozik a vér áramlása és ezzel a rezgés frekvenciája is, az agy már zúgásként, hangként érzékeli a véráramlást. Ez a fülzúgás leggyakoribb fizikai oka. Ez az a megjelenési forma, amit – kezdeti stádiumban – még értágítókkal lehet kezelni.

Az érfalak rezgését megváltoztatja a magas vérnyomás is. Ilyenkor a vérnyomás csökkenésével a fülzúgás is megszűnik. Azonban érdekes módon a vérnyomáscsökkentők (és más „gyógyszerek”, pl. koleszterincsökkentők) maguk is okozhatnak fülzúgást, ezért mindig nézze meg a szedett szerek betegtájékoztatóját, ha zúg a füle, mielőtt újabb felesleges tablettát írnának fel.

Időszakos fülcsengést/zúgást okozhatnak a befeszült nyaki izmok is. Ilyenkor a feszült izmok nyomják a fül mellett haladó ereket. Ebben az esetben a kellemetlen zaj nem tartós, csak addig tart, amíg az izmok el nem lazulnak.

Fülzúgást okozhatnak a fogászati gócok is. Ilyenkor a gyulladt fogból szivárgó méreganyagokat a fejben, nyakban levő nyirokcsomók gyűjtik be, amitől azok megduzzadnak és nyomják a fül közeli ereket.

Ugyancsak nyirokterhelést, a nyaki nyirokcsomók megduzzadását okozhatja a nyak, a nyelőcső területét érintő állandó irritáció, enyhe gyulladás is. (A torokirritációról, váladék csorgásról  itt olvashat.)

Ha a fizikai okok nem állnak fenn, akkor jön az idegrendszeri, agyműködési zavar.

Idegrendszeri okok

A szubjektív fülzúgásnál nincs kimutatható elváltozás, a fül teljesen normálisan működik, az idegrendszer mégis felesleges zajt érzékel. Sőt sokszor maga az agy generálja a „zajt”.

Érthetően: Egy kísérlet sorozatban a fülzúgástól szenvedőknek a belső fülébe egy szondát vezettek. A betegeket betették egy teljesen hangszigetelt szobába. A szobában elhelyezett szuperérzékeny mikrofonok semmilyen zajt nem érzékeltek, de a páciens fülében az érzékelőszőrök mégis rezegtek. Ebben az esetben valójában a vér áramlását, a test belső működését hallja a beteg.

Más esetekben azonban az érzékelőszőrök meg sem mozdultak, a beteg mégis „hangot” érzékelt, holott a hangérzékelés ebben az esetben lehetetlen. Ez áll fenn a teljesen hallásvesztett emberek fülzúgásánál is. Ilyenkor gyakorlatilag maga az agy generálja a „hangot”, külső/belső zajforrás nélkül is.

Erre nincs tudományos magyarázat, de legvalószínűbben a folyamatos zajártalom, vagy egyéb idegi terhelés következménye lehet.

Például ha valaki tartósan zajos munkahelyen dolgozott az állandó zaj az élete részévé vált. Amikor azonban megszűnik a külső zajterhelés, az agy állítja elő a zajt, „mert ez mindig szokott lenni”. …és erről már nagyon nehéz lesz „lebeszélni” az agyunkat, hogy hagyja abba.

Hasonló helyzet alakulhat ki a fizikai okok tartósabb megléte esetén is. A meszesedés, „gyógyszer”terhelés miatti fülzúgást is megtanulja az agyunk, és hiba szűnnek meg a terhelő körülmények, agy fogja előállítani az eddig „hangot”. Kutatások szerint az agynak ehhez nagyjából 3 hónapra van szüksége. Ezért van az, hogy ha az állandó fülzúgás több mint három hónapja tart már, akkor valószínű, hogy tartósan meg is marad.

A tartós stressz, idegi terhelés is okozhat olyan belső feszültséget, – ezáltal az érfalak feszültségét is -, ami végül fülzúgást eredményez.

A lelki okokat leginkább így lehetne megfogalmazni: nem akarok valamit meghallani, tudomásul venni; nem hallgatok a belső hangra.

Mi segíthet fülzúgást esetén?

A fülzúgásnak jelenleg nincs ismert gyógyszeres kezelése, ennek ellenére rengetegen szednek javulást várva értágítót, keringésjavítót. A tünetek megjelenésekor az orvosok intravénásan adott értágító infúziókkal szoktak próbálkozni. Ha az infúziós kezelés nem hozott eredmény, – akkor más „gyógyszer” sem fog.

A tablettákkal is hasonló a helyzet, ha ezek a kezdeti tünetek megjelenésétől számított pár hónapon belül nem hoznak javulást, akkor folyamatos használatuk már értelmetlen. Ezek mind értágító vérnyomáscsökkentő hatásúak, ezért hosszabb távon, szédülést, fejfájást, szívproblémákat okozhatnak – a fülcsengés mellé.

Az orvosi szerekhez hasonló hatású gyógynövény a Ginkgo biloba koncentrált kivonata is. Ennél is fontos az időtényező és a hatóanyag mennyisége. Napi 350-600 mg ginkgó adagolásával tudtak kedvező eredményeket elérni egy hónapon belül. A gyógynövény előnye, hogy szedésekor nem kell számolni a „gyógyszerek” kedvezőtlen mellékhatásaival.

Ezenkívül a gyulladásos gócok, lerakódások, irritációk megszüntetésével (lásd az érelmeszesedésnél) a kiváltó okok is megszűnhetnek. Sajnos azonban a kiváltó okok legtöbbször nem derülni ki, mert az egyéb szervi problémák, terhelések nem a fülészet hatáskörébe tartoznak. A fül-orr-gégész csak a maga területével foglalkozik, és a szakorvos nem ért – az emberhez, így a fülzúgás kiváltó oka már csak túl későn derül ki (ha kiderül).

Az elegendő, optimális mennyiségű vízfogyasztással a keringés is normalizálódhat és csökken, megszűnik a nyirokrendszer terheltsége is, így a nyirokcsomók már nem nyomják a nyaki ereket és az érfalak rezgése normalizálódhat.

A fülzúgás problémájára műtéti megoldás sem létezik. Bizonyos esetekben (a belső fül gyulladása, meszesedése) esetén végzett műtétek néha csökkentik a tüneteket, de sokszor inkább állapotromlásról számoltak be.

A fülzúgással küzdők többsége szerencsére jól viseli az állandó belső zajt, – és hozzászokik. Orvosi szempontból a fülcsengés csak a betegek 5-10 százalékánál okoz jelentősebb életminőség-romlást.

Mivel a zaj legtöbbször csak csendes környezetben zavaró, sokaknál segít, ha például lefekvéskor, fülhallgatóval, valamilyen halk zenét hallgatnak. Ilyenkor a külső hangforrás elnyomja a zavaró belső zajt.

Különböző meditációs technikákkal meg lehet tanulni, hogy figyelmen kívül hagyjuk a zavaró zajt, mint ahogy egy idő múlva már nem halljuk (nem figyelünk rá) a forgalom zaját sem.

A stressz csökkentése mellett az idegrendszer működését segítheti még a nagy dózisú B-komplex vitamin (legalább 50 mg B1-gyel, ami az idegingerület átvitelhez kell), és a nyugtató, görcsoldó hatású CBD-olaj szedése is.

Ha fizikai kiváltó okok (már) nincsenek és a fülzúgás miatt még pluszban stresszel is, az idegi terhelés miatt a helyzet csak rosszabb lesz. Régóta fennálló fülzúgás esetén megoldás erre a problémára már nincs, úgyhogy nem tehet mást, – minthogy megszokja, ez már az élete része.

A fülzúgás vizsgálatáról és kezelési lehetőségeiről itt olvasható egy részletesebb publikáció.

 

Candida érelmeszesedés fejfájás fog Gyomorsav hisztamin nyirokrendszer reflux vérnyomás Vízhiány

Post navigation

Gyomorégés, reflux, bélgyulladás – krumpli diéta → ← Ginkgo – az agy és a keringés gyógynövénye

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Kiemelt tartalom

Pajzsmirigy – problémák

Daganatkezelések

Hormonproblémák és a tej

Hisztamin intolerancia

Daganatellenes étrend

Mindent a Gluténról

Mennyi vizet kell inni?

Hagyományos táplálkozás

Gyomorsav-problémák

Laborlelet értelmezés

További érdekességek, információk Facebook oldalunkon

Kulcsszavak

allergia alvászavar asztma bélflóra bélgyulladás C-vitamin Candida Chlorella csontritkulás Daganat daganatellenes étrend ekcéma Fehérje fejfájás Glutén Gyomorfekély gyomorrák Gyomorsav hagyományos táplálkozás hisztamin Hormonrendszer húgyúti fertőzés inzulinrezisztencia izületi fájdalom Kalcium Kemoterápia koleszterin Lúgosítás Mediterrán étrend Mellrák nyirokrendszer Olajfalevél Pajzsmirigy prosztata Puffadás reflux Sugárkezelés Szója tej vesekő Vércukor vérkép vérnyomás Vízhiány ödéma

Jogi nyilatkozat

Az oldalon található írások a szerző tulajdonát képezik. Bármilyen célú további felhasználásuk, másolásuk (részben, vagy egészben) csak az erre az oldalra mutató hivatkozással, linkkel történhet.

Az cikkekben leírtak a szerző több éves tapasztalatait, személyes véleményet mutatják és nem tekinthetők orvosi, vagy terápiás javaslatnak.

Google

Mandala egészségkuckó     Cím: 6000 Kecskemét, Dobó krt. 3.    Tel: 76/323-755;    e-mail: mandalakucko@freemail.hu

Mandala egészségkuckó Kecskemét, Dobó krt. 3. Tel: 76/323-755; email: mandalakucko@freemail.hu                  Adatkezelési tájékoztató

Powered by WordPress | theme SG Grid