Ön miért „issza” meg a saját vizeletét?
Mostanában több olyan esetem is volt, amikor a vesék károsodása okozott végzetes problémákat. A veséknek csak egyetlen gyógyszere van, – de azt nem lehet receptre felírni, nem hoz hasznot senkinek, így inkább veseterhelő szerekkel próbálják kezelni a tüneteket, sokszor még nagyobb kárt okozva ezzel. Pedig a megoldás ott van mindenki előtt, hiszen testünk nagyjából 70 %-áról van szó.
Mi is az az urémia?
Az urémia görög szó, azt jelenti „vizelet a vérben”, magyar neve a „húgyvérűség” is pontosan mutatja, hogy miről van szó: azt jelenti, hogy a vesék által, vizelettel kiválasztandó salakanyagok visszakerülnek, felhalmozódnak a vérben és gyakorlatilag vérmérgezést okoznak.
Kialakulása egy hosszú, éveken át tartó – kezdetben tünetmentes – folyamat, amely problémát már csak akkor okoz, ha a vesék – a felhalmozott salakanyagoktól – már súlyosan károsodtak és működésük elégtelenné válik. Ilyenkor már a vesék működése 15 % körülire csökken (vérkép: eGFR) és már képtelenek a vérből a mérgező bomlástermékeket eltávolítani. Ez már a kóros vesekárosodás állapota, – de mint említettem az hosszú évek terhelésének, a hibás életmódnak és a „gyógyszeres” kezeléseknek a következménye.
Egy távoli településről kerestek meg egy súlyos esettel kapcsolatban. 54 éves nő, 20 éves kora óta szed vérnyomáscsökkentőket, az ingadozó vérnyomására! Azt azonban (egy orvosnak) nem ártana tudni, hogy az ingadozó vérnyomás SOHA SEM kardiológia probléma. Olyan nincs, hogy egyszer rendben működik minden, máskor meg „elromlik” és magától újra minden helyre áll.
Ebben az esetben sem találtak fizikai elváltozást (teljesen egészséges szív- és érrendszer), de azért az orvos felírta a vérnyomáscsökkentőket – hiszen ehhez ért.
A vérnyomáscsökkentők legnagyobb része valójában a szervezet folyadék háztartására, a veseműködésre hat, és nem konkrétan a vérkeringésre, az erekre. Erről bővebben itt olvashat. Emiatt szinte mindegyik betegtájékoztatójában is figyelmeztetnek a vesekárosodás lehetőségére, illetve a mellékhatások között is szerepel ez.
Ebben az esetben is ezt történt: a vérnyomásprobléma a tabletták mellett is megmaradt, de az elmúlt években a veseműködés rohamosan romlott. Az eGFR érték először csak néha ment 90 alá (a 100 a jó), majd tartósan a rossz tartományban maradt. Az elmúlt évben azonban a vesefunkciók gyorsan romlottak 50-30, majd 15 lett az érték, rá két hétre pedig már csak 7.
Mindkét veséje leállt, a méreganyagok felhalmozódtak a szövetekben és a teste a bordák magasságáig „felvizesedett”. Jelenleg veseátültetésre vár, addig pedig a művesekezelés következik.
Figyelmeztető jelzések – kezdeti tünetek
Amikor a vizeletből származó salakanyagok felhalmozódnak a vérben, csökken a vér oxigénszállító kapacitása, a relatív oxigén szint. Ezt nevezem úgy, hogy „sűrű a vér”, mert ilyenkor a vér arányaiban már több „szemetet” és kevesebb oxigént, tápanyagot szállít (van, akinél tényleg be is sűrűsödik a vér). Már enyhe urémia esetén is vannak jelzések.
Leggyakoribb tünetek – enyhe esetben:
- Nagyfokú fáradékonyság, gyengeség, (általános oxigénhiány).
- Hányinger, étvágytalanság, (besűrűsödött gyomorsav; a mérgezés kezdeti jele).
- Rossz, fémes szájíz, száraz, lepedékes nyelv.
- Kiterjedt bőrviszketés, ekcéma, (bőrön keresztül méregtelenít).
- Rendszeres alvászavar,
- Feledékenység, koncentrációs zavar, (agyi oxigénhiány).
- Légszomj, nehézlégzés, (csökkent oxigénszállító kapacitás).
- Vérnyomás emelkedés, („sűrű vér”).
- Nyirokcsomó duzzanat,
- Lábdagadás, ödéma.
- A vérképben az eGFR érték (számított vesefunkció) 90% alatti. (A 100 a jó.)
Önnek szokott lenni valamelyik ezek közül?
Súlyosabb esetben a vérben felhalmozódó salakanyagok már kóros állapothoz vezetnek, pl.:
- „gyógyszerekre” nem reagáló magas vérnyomás,
- súlyos vérszegénység,
- a szervezet savasodása (acidózis),
- a vér magas kálium szintje, (a Kálium szabályozza a vízháztartást és vizelettel ürül),
- szívritmuszavar (a sok Kálium miatt), erőteljes szívdobogásérzés,
- a beteg erőtlen, kedvetlen lesz (oxigénhiány),
- súlyos esetben az vér oxigénhiánya miatt már az agysejtek is elhalnak.
Amikor a vérben a savas bomlástermékek felhalmozódnak (a vérünk mindig lúgos), mert a vesék nem tudják üríteni a savakat, első lépésként a nyirokrendszer szűri ki ezeket a vérből. A méreganyagok a nyirokcsomókban és a bőr alatti szövetekben halmozódnak fel, amit a szervezet megpróbál híg állapotban tartani, ezért a lerakódás területére vizet szállít, amitől a szövetek megduzzadnak. Ez az ödéma. Ez a húgyvérűség kezdeti, legjellemzőbb tünete, az első figyelmeztetés.
Az urémiás állapotban jelentkező vizenyő először a lábakban jelenik meg, majd ráterjedhet a hasfalra is. A veseterhelés gyakori tünete a reggelente a szemek alatt megjelenő „táskásodás”. (Forrás)
Mi okozza az urémiát?
A legfontosabb ok a – vízhiány. Igen, egyszerűen a kevés víz okozza a legtöbb esetben a veseelégtelenséget, a többi veseproblémát, és azonkívül még sok más súlyos betegséget is.
Arról, hogy pontosan kinek, mennyi vizet kell innia, arról itt olvashat részletesen.
Ha testünk nem kapja meg a szükséges vizet, akkor a működés fenntartásához a szervezet elveszi a többi szervtől a vizet (gyakorlatilag bárhonnan), hogy a vérkeringés működőképes állapotban maradjon.
Szó szerint mindenhonnan, elsősorban onnan, ahol a legkevésbé van már rá szükség. Ez pedig a húgyhólyagban és a vesékben levő mérgező szennyvíz, a vizelet. Tehát vízhiány esetén tényleg megissza a saját vizeletét!
Ha még ez sem elég, akkor a – nyirokrendszeren keresztül – plusz folyadék szívódik vissza a vérbe a székletből (székrekedés), a gyomorból, az epéből is, minden szervből, ahol hasznosítható folyadék van.
Hogy ezektől ne kapjunk azonnal vérmérgezést, az erekhez és minden szervhez kapcsolódó nyirokrendszer („szennyvízszállító rendszer”) próbálja szűrni és ideiglenesen tárolni a bomlástermékeket – amíg az is nem telítődik.
Mivel testünk 70-80%-a víz a problémát is legalább ilyen arányban a víz hiánya okozza. Súlyosbító tényezők még a cukorbetegség és a magas vérnyomás is (aminek oka legtöbbször szintén a vízhiány).
A vérben keringő felesleges cukor nagy részét a vesék választják ki és vizelettel ürítjük – ha van elegendő víz. Víz híján a cukor nem mosódik ki a vese szivacsos szerkezetéből, hanem felhalmozódik a vese ereiben és szöveteiben, ami hegesedést, szövetelhalást okoz. Vagyis a vércukor okozta vesekárosodás is a kevés víz következménye. Emellett a vizeletből visszaszívódó cukor indokolatlan (étkezés nélküli) vércukor emelkedést, vércukor ingadozást is okozhat.
Nem csak a víz
Önmagában csak a vízhiány azonban ritkán okoz vesekárosodást. A súlyos veseelégtelenség kialakulásánál mindig vannak egyéb, súlyosbító tényezők is. Ezek pedig legtöbbször a receptre felírt „gyógyszerek”.
Minden orvos csak a saját területével foglalkozik (csak ahhoz ért), így az általa javasolt tabletták mellékhatásaival nem foglalkozik. Azt „majd intézi a kolléga, – hiszen neki is élni kell valamiből”. A felelősség mindig a betegé, hiszen a Betegtájékoztatókban figyelmeztették a lehetséges következményekre.
Gyógyszerek: Mint a fenti eset is mutatja a magas vérnyomás kezelésére szedett „gyógyszerek” nagy része a vese működésébe avatkozik be, hosszabb távon súlyon károsítva azt. Legnagyobb vesekárosítók a vízhajtók, amelyek fokozott működésre kényszerítik a veséket, súlyosan terhelve azokat – főleg ha nincs elegendő víz a rendszerben. Ha nem iszik elég vizet, akkor a vízhajtó mit hajt ki? Semmit, csak terheli, károsítja a vesét. Benne is van a betegtájékoztatójukban minden tünet, ami az urémiát jellemzi (fáradság, ödéma, szív- és keringési, emésztési zavarok, stb.). Ha nem iszik eleget a vízhajtók akár életveszélyes állapotot is okozhatnak!
Ugyancsak vesekárosítók a fájdalomcsillapítók is, főleg ha azokat, hosszú hónapokon, éveken át szedik folyamatosan. Ilyenek például a paracetamol, az ibuprofen, a ketoprofen, a naproxen, az indometacin, a meloxicam és a diklofenák hatóanyagú készítmények (lásd a Betegtájékoztatóikat).
A szteroidok (az immunrendszer blokkolásával) gátolják a vese regenerációját is, amellett általános mérgező hatásúak a májra és a vesékre.
Urémiát és vesekárosodást okozhat a húgyútakat érintő súlyos fertőzés, gyulladás is. Ez leginkább az idősebb férfiakra jellemző, amikor a prosztata megnagyobbodás miatt összenyomódik a húgycső. Ha a szűkület komoly, akkor a vizeletpangás, vagy a gyulladás a vesékre is ráterjedhet, a megnövekedett nyomás pedig károsíthatja a veseszövetet.
A vesékben kialakuló ciszták is akadályozzák a vese normális működését, a ciszták miatt elégtelen lesz a szűrőfunkció és a salakanyagok a vérben maradnak. A veseproblémákról itt olvashat.
A vese súlyos károsodásakor már vesepótló kezelésekre (hemodialízisre vagy hasi kezelésre), illetve veseátültetésre van szükség. Magyarországon körülbelül 600 ezer felnőttnek van 60 százalék alatti (eGFR) veseműködése, ami már az urémia kezdeti stádiuma, és nagyjából 6500 beteg szorul dialíziskezelésre. Urémia miatt Magyarországon évente 350 körüli veseátültetés történik, pedig a segítség ott van mindenki előtt. Nem lehet receptre felírni – folyik a csapból.
A húgyvérűség megelőzése – vizet vagy vizeletet iszik inkább?
Azt, hogy pontosan kinek, mennyi vizet kellene meginni, igazából nem lehet pontosan meghatározni, mert ez életkor, életmód, testalkat, táplálkozás és a hőmérséklet függvénye. Ezért léteznek arányszámok, amelyekkel nagyjából lehet számolni. Én azt szoktam mondani, hogy testsúly 25 kg-omként 1 liter folyadékot veszítünk naponta, optimális esetben 21 fokos szobahőmérséklet esetén. (Ha több a szemét – étel, gyógyszer – több víz kell a kimosásához is és melegben is több víz kell.)
A vízhiány legpontosabb jelzője a vizelet színe. Az alábbi színskála az Amerikai Cserkész szövetség túlélőkönyvében található:
- A teljesen víztiszta, átlátszó vizelet azt jelenti, hogy tiszta a vérük, a veséknek nincs mit kiválasztani, csak némi felesleges, oldott ásványi anyag ürül.
- A második, harmadik szín azt jelzi, hogy a rendben vesék végzik a dolgukat, és szűrik a vérből a salakanyagokat. Ennyi van. Ez a harmadik, halvány szín a „szalmasárga” vizelet.
Ez olyan szín, hogy nagyon meg kell nézni, hogy lássuk a vizelet színét; a vízfogyasztás ekkor még optimális.
- A már egyértelműen látható, de még halványsárga vizeletszín azt jelzi, hogy a vizelet már koncentrálódott, sűrűsödött – vagyis egyszer-kétszer már „megitta a saját vizeletét”.
- …a többi egyre sötétebb, sárgább vizelet esetén már többször „visszaforgatta” a szervezete a szennyvizet, amitől a vizelet egyre sűrűbb, koncentráltabb lett – vagyis minél sötétebb a vizelet színe, annál többször „itta meg a saját vizeletét”.
Én vizet szoktam inkább, – de gusztus kérdése.
- Az utolsó, sötét szín már a vesekárosodás kezdeti jele.
De nem mindig van a vízhiánynak érezhető tünete!
Zárásként még egy eset:
70 év körüli ő már évtizedek óta szed vérnyomáscsökkentőket és vízhajtókat. Vizet viszont nem igazán ivott. A napi folyadékfogyasztása 1,5-2 liter üdítő volt – a testsúlya 100 kg körüli. Persze az orvosságok mellett is magas a vérnyomása és állandóan dagad a bokája.
Egyszer a fia megkérdezte, hogy mitől lehet rózsaszínes a vizelete.
-
- Nincs semmi más tünete? Gyakori vizelési inger, alhasi fájdalom, „égő érzés”?
- Nincs semmi, csak amikor elmegy pisilni, rózsaszín a vizelete – hangzott a válasz.
- Akkor valószínűleg megmozdult egy vesekő, vagy kifakadt egy ciszta a vesében, mert a rózsaszín, az vér – mondtam.
- Mit vigyek rá?- kérdezte.
- Erre nem adok semmit, igyon vizet. Át kell mosni a veséket. A legjobb vízhajtó pedig az elegendő tiszta víz.
Pár nap múlva visszajött.
-
- Továbbra sincs semmi fájdalom, semmi tünet, csak most már a vizelet színe inkább pirosas. Az orvosok nem találtak semmit, csak a vért a vizeletben.
Néhány nap múlva újra bejött:
-
- Az Anyu a kórházban van, mert most már ha elmegy a WC-re inkább vér jön belőle, de továbbra sincs semmi más tünet, vagy fájdalom. Csináltak ultrahangot, CT-t, PetCT-t, de nem tudják az orvosok, hogy honnan jöhet a vér. Infúziót kap a folyadékpótlásként a vérveszteség miatt, mást semmit.
Végül az urológus úgy gondolta, hogy megnézi a húgyúti rendszert közvetlenül, és csináltak egy hólyagtükrözést. A húgyhólyagban azonban semmi elváltozást sem találtak, így a húgyvezetéken keresztül felmentek a veséig, – és a jobb vesében volt egy daganat. Semmi nem mutatta ki.
Megműtötték, kivették a vesét és ennyi. Nem jött több vér.
Mikor kijött a kórházból, megbeszéltük, hogy mire figyeljen, mennyi vizet igyon, mert a maradék vesére most már nem ártani vigyáznia.
…és hogy pozitívan zárjuk az esetet: a hölgy az üdítőket lecserélte tiszta vízre, odafigyel a folyadék fogyasztására, így a vérnyomása most 128/80/65 körül van. Semmilyen gyógyszert, vérnyomáscsökkentőt nem szed.
Gondolják végig, amikor a vízről van szó, akkor a testünk 70-80%-áról beszélünk. Ön dönt, hogy a vízveszteséget, honnan pótolja (ha pótolja), mert a szervezete – ha nem kapja meg – elveszi a vizet, akár másnak a rovására is.
A vízhiány betegséget okoz!