A K2 vitamin kapszula egy elterjedt étrend-kiegészítő, de valójában senkinek nincs szüksége rá. K2 vitaminhiány ugyanis nem létezik!
Mi is a K vitamin?
A K-vitamin megnevezés a hasonló szerkezetű, zsírban oldódó vitaminok összefoglaló neve. Két közismert változata van, a K1 és a K2. Fontos szerepük van a véralvadásban és a csontszövetek egészségében.
A K1 (filokinon) természetes formában nagy mennyiségben van jelen a zöldségekben, gyümölcsökben (még a sült krumpliban is) és sok más élelmiszerben is. Legnagyobb mennyiségben a zöld leveles zöldségek tartalmazzák.
A K1 az elsődleges forma, ebből a bélbaktériumaink a szükséges mennyiségben hoznak létre K2-t, ezért nem létezik a K2 hiánya. (Forrás)
Azonkívül a K2 (menakinon) kisebb mennyiségben megtalálható állati eredetű élelmiszerekben és sok fermentált, erjesztett élelmiszerben is. Mesterségesen a szójabab erjesztésével állítják elő, de ha az étkezéssel bevisszük a K1-et, abból lesz K2 is, így étrend-kiegészítőként külön bevinni felesleges.
A K2-vitamin (menakinon) csoport több, egymáshoz hasonló kémiai szerkezetű altípusból áll; a két legismertebb változata a menakinon-4 (MK-4) és a menakinon-7 (MK-7).
Adagolása, túladagolása
Az amerikai Orvostudományi Akadémia nem tesz különbséget a K 1 és K 2 egyformán K-vitaminnak tekintik.
Adagolásáról nincs egységes, hivatalos állásfoglalás, mivel hiányállapota nem létezik! Gyakorlatilag a K-vitamin hiány ismeretlen.
Mivel a szervezetünk is előállítja, így kiegészítőként való pótlása felesleges, értelmetlen.
Országonként eltérően 70-120 mikrogramm közötti napi mennyiséget határoztak meg – egyszerűen saccolással. Az Egészségügyi Világszervezetnek sincs ajánlása a K-vitamin bevitelével kapcsolatban, mivel kóros hiányát még senkinél sem tudták kimutatni.
Étrend-kiegészítőként való fogyasztása csak a 2000-es évek elejétől terjedt el, amikor is a szója bakteriális erjesztésével (natto) mesterségesen is sikerült előállítani a K2 MK-4 formáját. Az eljárást szabadalmaztatták és innentől lett – üzlet.
Mivel a kívülről bevitt, feleslegesen szedett K2-t a szervezet se nem hasznosítja, se nem tárolja, túladagolni sem lehet. Viszont amíg a felesleges K vitamin a vérben kering és ki nem ürül, addig – az arra hajlamosaknál – fokozhatja a vérrögképződés, a trombózis kialakulásának esélyét.
Emellett kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel. A vérhígítókat szedőknél csökkenti ezeknek a szereknek hatását, ezzel fokozza a véralvadást, megnöveli a vérrögképződést, a trombózis, az infarktus és az agyvérzés kockázatát.
Befolyásolja a savcsökkentők, bizonyos antibiotikumok, görcsoldók és a rák kezelésében alkalmazott szerek működését is. (Forrás)
Mikor kell mégis pótolni?
Csak kifejezetten véralvadási problémákkal (vérzékenység) küzdőknek van szüksége mesterségesen K-vitaminpótlásra.
Bizonyos esetekben a – bélflóra súlyos károsodásakor – csökken a természetes előállítása, illetve súlyos felszívódási zavar esetén is kevesebb K-vitamin jut a szervezetbe (ekkor a kapszula sem szívódik fel).
De még ilyenkor sem alakul ki hiány, mivel a K-vitamint nagy mennyiségben tárolja a máj, a zsírszövet és az izomzat is.
Újszülötteknél – az anya vitamin ellátottságának függvényében – előfordulhat K-vitamin hiány, ami fokozott vérzéshajlamot okozhat, ezért nagyon sok országban az újszülöttek K-vitamin injekciót kapnak, a véralvadás elősegítésére, mivel ez újszülött korban még csak 30-60%-os hatékonysággal működik.
Másodlagos K-vitamin-hiány előfordulhat olyan embereknél, akik K-vitamin-blokkoló vérhígítót (pl. Syncumar, Warfarin) szednek. (A vérhígítókról itt olvashat.) Ebben az esetben sem a vitamint kell bevinni, hanem a túlzott „gyógyszer”mennyiséget kell csökkenteni.
Milyen összefüggés van a D-vitamin és a K2 vitamin között?
D-vitamin pótlásra mindenkinek szüksége van, K2-vitaminra viszont szinte senkinek.
Összefüggés a kettő között legfeljebb annyi, hogy mindkettő zsírban oldódik – egymásra semmilyen hatással sincsenek, bár mindkettő szükséges az egészséges csontokhoz.
A K vitaminról szóló tudományos kutatások, publikációk egyike sem említi kapcsolatát a D-vitaminhoz, sehol sincs szó arról, hogy bármilyen összefüggés lenne közöttük (a csontképződést kivéve). Két teljesen önnálló, külön anyagról van szó. Itt olvasható egy publikáció a K vitaminról, egészségügyi szakemberek számára: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK-HealthProfessional/
Honnan a tévedés? Van egy cég, akinek a terméke megzavarja a fogyasztókat azzal, hogy egy készítménybe rakta a D és a K2 vitamint. Ők nem fűznek a termékükhöz semmilyen magyarázatot, de emiatt mégis sokan azt hiszik, hogy a két vitaminnak együtt kell lenni, mert szükségesek egymás felszívódásához. EZ azonban NEM IGAZ.
Mindössze arról van szó, hogy mindkét vitamin zsírban oldódik, így praktikus őket egybecsomagolni, másrészt pedig mindkettő szükséges a csontok egészségének megőrzéséhez, és ennek a cégnek nincs kifejezetten csontritkulásra ajánlott komplex terméke. Ennyi. (Már más cégek is beszálltak ilyen termékkel az üzletbe, hiszen a hiszékeny vásárlók keresik, hát ők is eladják nekik.)
Vagyis K-vitamin hiány nem létezik, ezért K2 vitamint szedni felesleges, a D-vitamin pótlása viszont szükséges.