Mandala egészségkuckó

Mandala egészségkuckó

Gondolatok az egészségről, táplálkozásról – segítség a gyógyuláshoz

Mandala egészségkuckó
  • Kezdőlap
  • Szolgáltatások
  • Egészség
  • Táplálkozás
  • Gyógyhatású
  • Átverős
  • Leírások
  • Kapcsolat
  • Hírlevél

Mák, vagy mákolaj – nem mindegy!

  • Átverős
  • Egészség
  • Gyógyhatású

Az egyik hatástalan a csontritkulásra.

 A tökmagolajról szóló írásom kapcsán sok hitetlenkedő visszajelzést kaptam. Többen mondták, hogy biztos tévedés van a dologban, (Igen, tévedés van, de nem az én részemről) mert az interneten csodákat lehet olvasni az olajról, sőt még az orvos is ajánlja prosztata problémák esetén (ez sajnos csak az orvos hozzá nem értését mutatja).

 Ugyanez a helyzet a mák és a mákolaj kapcsán is.

Az egész tévedés hátterében a tudatlanság, a hiszékenység és a lustaság áll. A 2000-es évek elején jöttek divatba az egészséges táplálkozásra figyelők körében a hidegen sajtolt magolajok. Mivel az olaj sajtolására való gépek nem túl drága berendezések és nem is egy bonyolult folyamatról van szó sok kisebb vállalkozás kezdet olajpréselésbe.

A gyártók – szakmai hozzáértés hiányában – az internetről kerestek információkat termékeik reklámozására, a „gyógyhatások” kiemelésével. És itt valaki, valamit nagyon félreértelmezett, és összekeverte, egy kalap alá vette a magvak és az azokból préselt olajok tápanyagtartalmát és élettani hatásait. Pedig a kettő nem ugyanaz. Mások pedig átvették a tévedést (és utána sem nézve) elkezdték terjeszteni.

A mák valóban egy értékes, magas tápanyagtartalmú élelmiszerünk.

A mag 18% fehérjét, 28% szénhidrátot és 41,6% olajat tartalmaz. Ezenkívül jelentős a vitamin és ásványi anyag tartalma (lásd a táblázatot) is, és kiemelkedő kalcium tartalommal rendelkezik. Természetes módon tartalmazza a kalcium hasznosulásához szükséges magnéziumot, magas a vas, kálium és cink tartalma is (közel annyi, mint a tökmagban).

De ez a mák!

Ásványianyag 100g/mg
Kalcium 1438 mg
Foszfor 870 mg
Kálium 719 mg
Magnézium 347 mg
Nátrium 26 mg
Vas 9.8 mg
Cink 7.9 mg
Mangán 6.7 mg
Réz 1.6 mg
Szelén 13.5 µg

Ezek közül az ásványi anyagok közül egyik sem található meg a mákolajban! A részletes tápanyag összetétel itt található.

Megjegyzés: az élelmiszerek tápanyagtartalma termőhelytől, éghajlattól, évjárattól, illetve a fajtaváltozattól függően eltérhet.

Az apró mákszemek nem emészthetők, ezért a tápanyagok csak az alaposan ledarált mákból tudnak felszívódni. (A péksütemények tetejére szórt mák inkább csak dekorációnak jó.)

… és mi van az olajban?

Miért NEM JÓ a mákolaj csontritkulásra?

A mákból préselt mákolaj jellegzetes illatú, enyhén kesernyés ízű, finom olaj, mely tökéletesen megfelel saláták ízesítésére.

A 100% tisztaságú olaj csak zsírokat, zsírsavakat és zsírban oldódó vitaminokat tartalmaz, így kalcium tartalma NULLA.

Mivel az ásványi anyagok vízben oldódnak az olajba ezekből semmi nem kerül át, benne maradnak a visszamaradt szárazanyagban.

Ami az olajban marad élettanilag hasznos anyag az az E-vitamin (11,4 mg/100g), nyomokban némi omega3 zsírsav és rengeteg omega6 zsírsav (amiből már úgyis túl sokat viszünk be). A mákolaj részletes tápanyagtartalma itt található.

A csontritkulás megelőzéséhez, kezeléséhez azonban a kalciumon és a magnéziumon kívül szükség lenne még D-vitaminra és K-vitaminra is, de ezeket nem tartalmazza sem az olaj, sem a mák. Egy megfelelő, egészséges táplálkozás mellett azonban a mák jó kalciumforrást biztosít a csontproblémák megelőzéséhez.

A mák, mint nyugtató

A mákkal kapcsolatos közkeletű másik tévedés, hogy a mák nyugtató, altató hatású.

Tény, hogy a máknövény tartalmaz ópiátokat, de ezek az anyagok elsősorban a még nem száraz mákgubóban, legnagyobb mennyiségben a még éretlen zöld gubóban, illetve az abból kinyerhető tejnedvben vannak jelen. Ezt az anyagot a növény a kártevőkkel szembeni védekezésként termeli, így a már érett gubóban és a magban csak jelentéktelen mennyiség mutatható ki. (Ópiumszármazék van egyébként sok görcsoldóban, fájdalomcsillapítóban és köhögés elleni szirupban is.)

Régen a nyugtató hatású mákteát is a zöld gubóból főzték.

Az étkezési célra termesztett kék mák pedig szinte semmi ópiátot nem tartalmaz, ezért van külön gyógyszeralapanyagként termesztett mák is.

Kutassunk!

Az egészséges életmódot felkapva, rengeteg étrend és étrend-kiegészítő került be a köztudatba. Az ezeket hirdetők – és az ebből hasznot húzók – rendszerint nem veszik a fáradságot, hogy utána nézzenek, hogy mi a valóság, hanem inkább egy jól hangzó marketing szöveget állítanak össze, mellőzve a tényeket és sokszor az alapvető logikát is. Csak elég hiszékeny embert kell találni és még az olcsó szemétből is jó üzletet lehet csinálni (pl. kollagén).

A téves információk alapja legtöbbször egy amerikai alternatív weboldal, ahol mindenféle ellenőrizhetetlen adatot gyűjtenek össze és tálalnak szépen.

Ezt veszik át nálunk, de senki nem veszi a fáradságot, hogy utánanézzen az adatoknak, hanem már kész tényként közlik a szimpatikus információt; és a következő weboldal már innen másol és továbbít.

A mákolajjal kapcsolatos tévhitekkel kapcsolatban pont fordítva történt. Nálunk terjedt el a hülyeség, és mivel máshol nem annyira ismert a mák, az interneten található magyar találatokat fordították le az adott nyelvre, majd sok esetben – külföldi oldalakra hivatkozva – vissza, magyarra.

 Miért csapnak be a gyártók?

Bízom benne, hogy – csak – butaságból és lustaságból. Nem értenek hozzá és ők is a netről szedik az információkat, de ezek közül csak azokat fogják beletenni a reklámszövegeikbe, amelyek nekik a legjobban kedveznek, hiszen ők a termék eladásában érdekeltek.

Ha jó hírét keltjük egy egyszerű terméknek jóval nagyobb haszonnal lehet eladni, és sok vásárló is azt hiszi, hogyha valami ilyen drága, akkor biztos hogy hatásos is.

Vannak persze korrekt gyártók is és vannak tanulékonyak is.

A legegyszerűbb az lenne, ha az olajaikra nem írnának rá semmi konkrétumot, így legalább nem csapják be a vásárlókat, de így biztos, hogy nehezebb eladni. A hatóság pedig nem tud minden gyártót, forgalmazót leellenőrizni, hogy mivel bizonyítja az állításait.

Végül egy konkrét eset a mákolaj kapcsán: Az egyik olajat gyártó cég termékén szerepelt, hogy 1400 mg kalciumot tartalmaz és a kötelezően feltüntetett tápanyagtartalom is  a mákra vonatkozott, nem az olajra. Ugyanezek az adatok szerepeltek a honlapjukon is. Írtam nekik, felhívva a figyelmüket a tévedésükre. Semmi válasz, reakció.

Néhány hónap múlva újra kezembe került a mákolajuk, újra írtam nekik, elküldve néhány linket, ahol utána tudnak nézni az információknak. Néhány hét múlva lecserélték az üvegeik címkéjét, korrekt adatokkal. Tanulékonyak.

Ha valami túl szép, túl jó – és túl drága, érdemes egy kicsit utána keresni – és gondolkozni sem árt.

A csontritkulásról itt olvashat.

csontritkulás Kalcium Magnézium mákolaj tökmag

Post navigation

Izületi fájdalom? Nem biztos, hogy ízületi a probléma! → ← Mellrák – kezelések

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Kiemelt tartalom

Pajzsmirigy – problémák

Daganatkezelések

Hormonproblémák és a tej

Hisztamin intolerancia

Daganatellenes étrend

Mindent a Gluténról

Mennyi vizet kell inni?

Hagyományos táplálkozás

Gyomorsav-problémák

Laborlelet értelmezés

További érdekességek, információk Facebook oldalunkon

Kulcsszavak

allergia alvászavar bélflóra C-vitamin Candida Chlorella csontritkulás Daganat daganatellenes étrend ekcéma Fehérje fejfájás Gyomorfekély gyomorrák Gyomorsav hagyományos táplálkozás hisztamin Hormonrendszer húgyúti fertőzés immunterápia inzulinrezisztencia izületi fájdalom Kalcium Kemoterápia koleszterin Lúgosítás Magnézium Mediterrán étrend Mellrák nyirokrendszer Olajfalevél Pajzsmirigy prosztata Puffadás reflux Spirulina Sugárkezelés Szója tej vesekő Vércukor vérkép vérnyomás Vízhiány ödéma

Jogi nyilatkozat

Az oldalon található írások a szerző tulajdonát képezik. Bármilyen célú további felhasználásuk, másolásuk (részben, vagy egészben) csak az erre az oldalra mutató hivatkozással, linkkel történhet.

Az cikkekben leírtak a szerző több éves tapasztalatait, személyes véleményet mutatják és nem tekinthetők orvosi, vagy terápiás javaslatnak.

Google

Mandala egészségkuckó     Cím: 6000 Kecskemét, Dobó krt. 3.    Tel: 76/323-755;    e-mail: mandalakucko@freemail.hu

Mandala egészségkuckó Kecskemét, Dobó krt. 3. Tel: 76/323-755; email: mandalakucko@freemail.hu                  Adatkezelési tájékoztató

Powered by WordPress | theme SG Grid