Az Egyiptomi feketekömény (angolul black seed, hivatalos magyar nevén kerti katicavirág) egy igen régi gyógy- és fűszernövény. Észak-Afrikában, Nyugat-Ázsiában és Közép-Európában már legalább 4500 éve termesztik. Magját már az ókorban is széleskörűen használták fűszerként és gyógyszerként; az ókori Egyiptomban a „fáraók aranyának” is nevezték.
Ma főként az arab, török, indiai konyha használja fűszerként, szószok, kenyerek, hüvelyesek, gyümölcsök, zöldségek, saláták, húsok, de még édességek ízesítésére is.
Gyógyhatása
Gyógyhatása is évezredek óta ismert. A Közel-Keleten általános, „mindenre jó” gyógyszerként használják, Mohamed próféta szerint: „A feketekömény a halálon kívül minden betegséget gyógyít„.
Széleskörű gyógyhatását ma már tudományos kutatások is igazolják.
Hagyományosan légzőrendszeri-, emésztési problémák (gyomorfájás, haspuffadás), keringési betegségek máj- és vesebajok ellenszereként, betegségek megelőzésére az immunrendszer erősítésére használják. Az ókori görögök szerint általános gyengeség, gyulladások, bőrproblémák, női panaszok és fejfájás ellen is hatékony.
Igazoltan hatásos parazitairtó, féregűző, gombásodás elleni szer.
A mediterrán országokban hagyományosan a szoptatós anyák tejtermelésének fokozására és a babák hasfájásának csökkentésére használták. (Forrás)
Modern kutatások igazolták allergia ellenes, hisztamincsökkentő hatását is.
A feketekömény sok ásványi anyagot és aminosavat, E-vitamint, arginint, karotint és telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Olaja karvon, alfa-pinén, szabinén, béta-pinén, P-cimol-t tartalmaz. Legfontosabb hatóanyaga a timokinon, melyen gyulladáscsökkentő, rákellenes hatását több kutatás is vizsgálja.
Másik fontos hatóanyaga a nigellone kísérletekben sikeresen enyhítette az allergia által kiváltott hörgőgörcsöt, de eredményesen használható bőrallergia, ekcéma esetén is.
Egy átfogó kutatás a Feketekömény gyógyhatásairól itt olvasható.
Olajának az íze erőteljes, fűszeres, kissé csípős, de ma a Feketekömény hidegen sajtolt olaját kapszulás kiszerelésben, étrend-kiegészítőként is be lehet szerezni.
Összefoglalva
Mivel a Feketeköménynek gyakorlatilag nincsenek mellékhatásai, számos előnyének köszönhetően kiválóan alkalmazható a klinikai vizsgálatokban és a gyakorlati felhasználásban is.
Kutatások szerint hatékonynak bizonyult:
- asztma, bronchitis esetén (tágítja a hörgőket, váladékoldó),
- meghűléses betegségek (nátha, köhögés, torokgyulladás).
- Bőrbetegségekre (pattanás, ekcéma, neurodermatitisz, pikkelysömör), nemcsak a gyulladást, hanem a viszketést is enyhíti.
- Ízületi- és ideggyulladásokra, mint gyulladáscsökkentő,
- gyulladáscsökkentő hatása révén fájdalomcsillapító is.
- Gyomorbajok esetén segíti az emésztést, csökkenti a Helicobacter pylori baktérium szaporodását, csökkenti a gyomorfekély kialakulásának esélyét.
- Bélgyulladás (akár cöliakia esetén is), haspuffadás, bélfertőzés, hasmenés esetén,
- paraziták ellen, gombás (Candida) fertőzéseknél. (külsőleg és belsőleg is)
- Csökkenti a vércukorszintet, segít inzulinrezisztencia (IR) kezelésében (emésztést segítő tulajdonsága miatt).
- Hisztamin csökkentő hatása miatt allergiás tünetekre, hisztamin problémákra. (Olaja orrcseppként is használható.)
- Görcsoldó hatása miatt enyhíti, ritkítja az epilepszia megjelenését. Csökkenti a menstruációs fájdalmat.
- Hatékonynak bizonyult baktériumos és vírusfertőzések esetén külsőleg és belsőleg is. A legújabb kutatások alapján lassítja a koronavírus (covid) szaporodását a szervezetben.(Információk)
- Májvédő hatás: javítja a májműködést, csökkenti a Hepatitis-C okozta károsodást, javítja a vér lipid szintjét, csökkenti a gyógyszerek mérgező, májkárosító hatását.
- Sperma minőségének, mennyiségének javítása.
- Vérkeringés javító hatása miatt enyhe vérnyomáscsökkentő hatású. (Forrás)
Kísérletekben rákellenes aktivitást igazoltak a következő rákbetegségek esetében: leukémia, emlő-, vastagbél-, hasnyálmirigy-, máj-, tüdő-, prosztata- és méhnyakrák, vese- és bőrrák. (A timokinon rákellenes hatásáról bővebben itt, itt, itt, és itt olvashat.)
Összetételét és hatásmechanizmusait vizsgálva a mai tudományos vizsgálatokkal is megmagyarázhatóak és igazolhatók őseink évezredes tudása és kedvező tapasztalata az Egyiptomi feketekömény-olajról. Gyógyhatásáról részletesebben itt olvashat.
Végére egy konkrét eset:
4 éves kisfiút hoztak hozzánk közel egy éve tartó hasfájással, állandó puffadással. Egy évvel ezelőtt súlyos hasmenéssel, 40 fokos lázzal került kórházba, ahol az orvosok lisztérzékenységet (?) állapítottak meg. A hasmenés és a láz az antibiotikumos kezelésekkel megszűnt.
A szülők szigorúan tartották a gluténmentes étrendet, csakhogy a kisfiú hasa folyton puffad és fáj, ráadásul nem is hízik, pedig ebben a korban nőnie kellene. Az egy másik dolog, hogy a lisztérzékenység nem okoz 40 fokos lázat (ezt azért egy orvosnak illene tudni), de a hasfájásra nem találtak egy éve megoldást.
Elvitték egy másik nagynevű orvoshoz (az előző is prof. volt), aki azt mondta:
„ Hagyják már ezt a gluténmentes hisztériát! Nincs ennek a gyereknek semmi baja, azért nem hízik, mert nem eszik rendesen. Vegyenek neki egy hamburgert, nem lesz tőle semmi baja.”
A család vett egy hamburger menüt a kisfiúnak – aki jóízűen meg is ette – és nem lett tőle semmi baja.
Csakhogy egy hét múlva eljöttek hozzánk, hogy a gyereknek fáj a hasa.
A vizsgálat során kiderült, hogy a kisfiúnak súlyos candida fertőzése van (mellesleg régebben az egyik labor is kimutatta, de senki sem foglakozott vele), és az okozza a hasfájást, puffadást.
A teszt szerint a gyerek nagyon jól reagált a feketekömény olajra és mivel a kapszulát még nem nyeli le, azt javasoltam, hogy az olajat keverjék egyszerűen az ételébe.
Mikor elmagyaráztam, hogy milyen növényről, milyen olajról van szó, az apuka azt mondta:
– De hát pont ebből küldött a nagymama egy fél litert, mert nálunk otthon ez minden háznál megtalálható és ezt használják szinte minden betegségre. Én is ezen nőttem fel.
Az apuka Törökországból származott.