Mandala egészségkuckó

Mandala egészségkuckó

Gondolatok az egészségről, táplálkozásról – segítség a gyógyuláshoz

Mandala egészségkuckó
  • Kezdőlap
  • Szolgáltatások
  • Egészség
  • Táplálkozás
  • Gyógyhatású
  • Átverős
  • Leírások
  • Kapcsolat
  • Hírlevél

Csendes reflux

  • Egészség
  • Táplálkozás
csendes reflux

– nem reflux, de mégis az!

Van egy tünet, amit gyakran nem ismernek fel és ezért rendszeresen félrekezelnek az orvosok, de még ha fel is ismerik a tüneteket, legtöbbször pont a legrosszabbat teszik. És mivel a kiváltó ok sem szűnik meg, a jelentkező újabb problémákból a másik orvos is jól megél. Ez a tünet pedig a reflux, illetve annak is egy kezdeti, rejtett változata, az úgynevezett „csendes” reflux.

A reflux sok embert érint, azonban a reflux NEM is betegség, hanem inkább a következmény, a tünet.

Mi is a reflux?

A refluxnak azt az állapotot nevezzük, amikor a nyelőcső alsó és a gyomor felső részét elválasztó záróizom már nem zár tökéletesen és a gyomorsav visszafolyik a nyelőcsőbe, megmarja annak belső falát. Ez a felső gyomorszáj csak lefelé nyit, és normálisan csak a gyomor felé, lefelé engedi a lenyelt falatokat.

A gyomorban tömény sósav van, de a gyomor belső falát egy lúgos nyálkaréteg borítja, ami védi a saveróziótól, a felmaródástól. A nyelőcsőben azonban nincs ilyen védőréteg, hiszen – normálisan – ide nem kerülhetne vissza sav a gyomorból. Ha mégis feljut, az felmaródást, gyulladást okoz.

Refluxos tünet időnként egészséges emberekben is jelentkezhet, amikor a túlevés miatti sav, savas felböfögés irritálja a nyelőcsövet, de ez egy pohár víztől is gyorsan enyhül és nem alakul ki tartós károsodás.

A reflux betegség (a valódi reflux) viszont a gyakori gyomorsav erózió következménye, amelynek már egyértelmű fizikai, szervi következményei, jelei is vannak. Ezt nevezik gastrooesophagealis refluxbetegségnek, angol nevének rövidítése alapján GERD-nek. (Forrás)reflux - gyomorsav

Mivel a valódi reflux esetén felső gyomorszáj már nem zár megfelelően, ezért lehajoláskor, vagy fekvéskor a gyomorsav, illetve a gyomortartalom akadálytalanul visszafolyik a nyelőcsőbe, akár a szájba is. Ekkor érezni a savas, maró ízt a szájban (hiszen csak a nyelven vannak íz érzékelők).

Ha a gyomortartalom nem tud visszafolyni, akkor a gyomorszáj megfelelően zár, és (még) nincs kialakult reflux.

Miért nem zár a nyelőcső záróizma? Mert szétmaródott, begyulladt. Ennek oka pedig az, hogy

  1. vagy a gyakran került sav a védtelen nyelőcsőbe és visszafolyt a felülről védtelen gyomorszájra, ami ettől állandó gyulladásban van,
  2. vagy a gyomor felső részét (a záróizmot) belülről borító védőréteg maródott le. Itt is kialakulhat gyulladás (gyomorégés), vagy a gyomorszáj a savirritáció következményeként megvastagszik, merevvé válik.

Mindkét esetben az a következmény, hogy a gyomorszáj már nem képes tökéletesen zárni, nyitott marad.

A reflux oka a gyomor túlterhelése, a helytelen táplálkozás, és a pangó gyomortartalom miatti folyamatos emésztés, erjedés. Ennek kezdeti jele a szinte folyamatos, „indokolatlan” gyomorkorgás.

A leggyakoribb kiváltó ok pedig a lassú emésztés, ami sokféle más kellemetlen, de akár súlyos tünetet is okozhat. Ennek okáról és a teendőkről itt olvashat.

  1. kiváltó ok lehet még a „gyógyszerek”, akár a savcsökkentők miatt savterhelés is, de erre figyelmeztetnek is a Betegtájékoztatókban, – tehát azt bevállalta.

Tehát a reflux tehát alapvetően nem a túlzott savtermelés eredményeként alakul ki, hanem életmódbeli táplálkozási okai vannak. A szervezetünk semmit sem csinál feleslegesen, a gyomor azért termel folyamatosan savat, mert van benne valami, amit neki szét kell marni, le kell bontani.

Ez a tipikus, valódi reflux, amikor is egy gyomortükrözésnél az orvos egyértelműen látja a nyelőcső felmaródását és/vagy gyulladt, nyitott gyomorszájat. Az erre felírt „gyógyszerek” nem szüntetik meg a problémát, csak (szokás szerint) a tüneteket nyomják el, aminek hosszabb távú következménye akár a nyelőcső-, vagy gyomorrák is lehet.

Azonban a savterhelés gyakran nem jár együtt savas ízzel a szájban, vagy maró, égő érzéssel a torokban, gyomorban, a probléma mégis ugyanaz. Mivel nincs egyértelmű savas tünet, – és ekkor még a gyomorszáj is jól zár – a jelentkező tüneteket gyakran nem ismerik fel emésztési problémaként – és félrekezelik.

 Ez a csendes, vagy néma reflux

Attól, hogy a gyomorszáj még jól zár, a pangás miatti erjedés a gyomorban folyamatos lehet. Ilyenkor maga a gyomorsav nem képes feljönni a nyelőcsőbe, de az erjedésből keletkező savas gőzök, gázok igen. Az erjedés következményeként a nyelőcsőben enyhe savirritáció alakul ki.csendes reflux

Az orvosi vizsgálat során ennek még nincsenek fizikai tünetei, legfeljebb „vérbő nyálkahártyát” talál az orvos a nyelőcsőben, de a gyomorszáj még tökéletesen zár és gyulladásnak sincs egyértelmű jele. A beteg sem panaszkodik gyomorégésre, tehát a refluxot kizárják. (Ettől függetlenül azért még felírják a savcsökkentőt.)

– Ha eljut a beteg egyáltalán a gyomortükrözésig, mert a savirritáció okozta tünetekkel sokszor teljesen más orvos foglalkozik, mint akihez tartozna.

A tünetek alapján az orvosokban sokszor fel sem merül az emésztési probléma lehetősége, hiszen a beteg nem gyomor probléma miatt kereste meg őket, vagy a (félre)kezelő orvos egyszerűen tudomásul veszi, hogy a kolléga már kezeli az emésztési problémát, hiszen a beteg szed savcsökkentőt, ő pedig felírja a saját tablettáit – a tünetekre.

A csendes reflux leggyakoribb tünetei:reflux köhögés torokirritáció

  • „gombóc érzés” a torokban, váladékcsorgás, állandó nyeldekelés,
  • krákogás, torokköszörülés,
  • reggeli erős köhögés, (napközben nincs, vagy csak ritkán, enyhébb tünet van),
  • gyakori éjszakai felébredés,
  • éjszakai „fulladás”,
  • szívtáji „szúrás”, szorító érzés (jellemzően éjszaka).

Nézzük ezeket sorban:

  • Torokproblémák. A savirritáció hatására az arcüregek fokozzák a váladéktermelést, ezzel próbálja a szervezet lemosni az irritáló savcseppeket a nyelőcsőből. A normál mennyiségű, híg váladék úgy csorog le a torokban, hogy észre sem vesszük. Az irritáció miatti fokozott váladéktermelés, viszont már állandó nyelési ingert okoz. Ehhez már az is elég, ha a savcseppek csak éppen a gyomor fölé kerültek, nyelőcső legalsó részében.
  • A krákogás is hasonlók miatt alakul ki, de itt a besűrűsödött váladék már megtapad a gégénél, vagy maguk a savcseppek jutottak fel idáig. A torokirritációkról itt olvashat bővebben. Ezekkel a tünetekkel jellemzően a fül-orr-gégészet foglalkozik.
  • Ugyanez okozza a reggeli köhögés A köhögéssel az embert a tüdőgondozóba, pulmonológiára küldik. Ha már az orvos kipróbált minden köhögéscsillapítót, váladékoldót, és mégsem szűnnek a tünetek, – akkor egyszerűen asztmásnak nyilvánítja a beteget, így felírhatja a hörgőtágító spray-ket is. Az asztma az a csökkent tüdőkapacitás lenne és terheléskor kellene köhögni, fulladni, nem pedig este, fekve, – de ez nem érdekel senkit. Erről itt olvashat részletesen.
  • Alvásprobléma. Napközben a gyomortartalom és a sav is inkább lefelé halad. Amikor viszont lefekszünk a gyomorsav felkerülhet a gyomor felső részébe (ahol vékonyabb a védőréteg) és megmarja a gyomor falát. A maró érzés miatt a gyomor miatt a gyomor összerándul, és az ember felébred és a másik odalára fordul. Ez az éjszakai felébredések leggyakoribb oka.
  • Fulladás. Ha alvás közben nagyobb mennyiségű sav jut fel a nyelőcső felsőbb részeibe, az ettől összerándul. Mivel a nyelőcső és a légcső össze van nőve, a légcső is összerándul, és úgy érezheti, hogy nem kap levegőt, „befullad”.

Ha ez gyakran fordul elő, akkor ez pánikká is alakulhat, és a félelem, stressz csak ront a helyzeten, mert görcsöt okoz és savat generál. Viszont a fulladással megint csak a tüdőgondozóba küldik, ahol (egyéb ötlet híján) asztmásnak nyilvánítják, függetlenül attól, hogy a tüdeje tökéletes és csak éjszaka „fullad”.

  • „Szívszúrás”. Ha fekvéskor a gyomorsav feljön a nyelőcső alsó részébe és megmarja azt, akkor a nyelőcsővel együtt mellüreget a hasüregtől elválasztó rekeszizom is összerándul. Mivel közvetlen efölött van a szív, a szívnek kisebb helye marad a kitáguláshoz. Ekkor azt érezheti, hogy a szíve nagyot dobban, összerándul, vagy „beszúr”. (Ez okozhat fulladásos tüneteket is.)

    reflux rekeszizom
    rekeszizom

Ezzel persze kardiológushoz küldik, aki felír valami szívritmusszabályozót, még akkor is, ha nem talált semmi szív- és érendszeri problémát. A feleslegesen szedett szívre és keringésre ható orvosságoknak viszont komoly mellékhatásaik lehetnek, amire majd újabb tablettákat írnek fel. Az értelmetlen „pulzuscsökkentőkről” itt olvashat.

Mivel valójában a szívének semmi baja, a tünetek újra jelentkezni fognak. Ettől szintén kialakulhat egy pánik, – amire pedig felírják a nyugtató kábítószereket.

Mint láthattuk a fenti tünetek és maga a reflux sem szervi elváltozás, betegség következménye, hanem minden tünetet a helytelen életmód és a rossz táplálkozás miatti savirritáció okoz.

A reflux, a savirritáció okai

  • Késői evés. Ez az egyik leggyakoribb ok. Tudomásul kell venni, hogy ami lefekvésig nem ürült ki a gyomorból, – az reggelig nem is fog. Elalvás után lelassul a szervezet működése, így az emésztés is. Alapszabály, hogy lefekvés előtt 4 órával már semmilyen nehezen emészthető ételt ne egyen. Hogy mit, milyen gyorsan emésztünk, arról itt olvashat.
  • Kevés gyomorsav. Igen. Attól hogy gyomorsavproblémái vannak, meg lehet kevés a gyomorsava. Ennek leggyakoribb oka az elégtelen folyadékfogyasztás. Ha a szervezetnek vízre van szüksége, elveszi bárhonnan, akár a gyomorból is. Ennek következtében csökken a gyomorsav mennyisége és az étel egy sűrű ragaccsá áll össze a gyomorban. A gyomor pedig savat fog termelni, folyamatosan, akár egész nap is. A vízhiány a leggyakoribb oka a lassú emésztésnek is.
  • Gyors evés, sok étel. Ha gyorsan, sokat eszik egyszerre, akkor az étel felszívja a gyomorsavat és a gyomor nem tudja megfelelően felhígítani, szétmarni és továbbítani azt. Az étel megreked, pang a gyomorban és erjedésnek indul, savat generál.
  • Túl sok fehérje, vagy sok fehérje szénhidráttal kombinálva. A gyomor legfőbb feladata az, hogy szétmarja, felaprítsa a fehérjéket (ha már a fogazatunk nem alkalmas erre). Ha túl sok fehérjét eszik, akkor a gyomor folyamatosan savat fog termelni, órákon át, akár egész nap is. Így viszont nincs ideje, hogy a gyomor falát borító védőréteg regenerálódjon, hogy a gyomor pihenjen és előbb utóbb felmaródik. Hogy mennyi fehérjére van szükségünk, arról itt olvashat.

A fehérje+szénhidrát kombinációjánál a  keményítő felszívja, besűríti a gyomorsavat, így a fehérje már nem úszik savban, hanem beágyazódik a ragacsba és az egész erjedésnek indul.

Tehát ezekben az esetekben legtöbbször a gyomorsav nem is jut fel a nyelőcsőbe, nincs savas íz, nincs maró, égő érzés, azonban a gyomorban maradt étel erjedésnek indul. Az ebből keletkező gázok viszont feszítik a gyomrot és a nyomás hatására a savas gázok feljutnak a nyelőcsőbe. Ez okoz ott irritációt. Ez a „csendes” reflux.

Valójában nem is olyan csendes, hiszen jelez a szervezet, hogy baj van, vannak tünetek, de nem mindig ismerik fel a valódi okot.

Mi a megoldás?

Az első, hogy a fenti kiváltó okokat szüntesse meg.

  • Figyeljen a megfelelő folyadékfogyasztásra.
  • Kerülje – főleg vacsorára – a nehezen emészthető ételeket.
  • Ne egyen későn.
  • Rágja meg alaposan az ételt. „Az alapos rágás fél emésztés”.
  • Lefekvés előtt 4 órával ne fogyasszon nagyobb mennyiségű fehérjét.

Ha már érzi a felmaródást, a gyomorégést a tüneteket enyhítheti az aloe vera gél fogyasztása. Ez csak a gyulladást enyhíti és rövid ideig egy védőbevonatot képez a nyelőcsőben és a gyomorban, ami mögött megkezdődhet a gyógyulás, – de a problémát nem szünteti meg. A megoldás a megfelelő táplálkozás.

Bővebb információkat itt talál:

Gyors segítség – krumplidiéta

Lassú emésztés – itt a megoldás

Mit, milyen gyorsan emésztünk

Gyomorsavproblémák, avagy hogyan emésztünk

Fehérje Gyomorfekély gyomorrák Gyomorsav hagyományos táplálkozás reflux Vízhiány

Post navigation

Tények a lisztérzékenységről → ← Antibiotikum rezisztencia

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Kiemelt tartalom

Pajzsmirigy – problémák

Daganatkezelések

Hormonproblémák és a tej

Hisztamin intolerancia

Daganatellenes étrend

Mindent a Gluténról

Mennyi vizet kell inni?

Hagyományos táplálkozás

Gyomorsav-problémák

Laborlelet értelmezés

További érdekességek, információk Facebook oldalunkon

Kulcsszavak

allergia alvászavar asztma bélflóra bélgyulladás C-vitamin Candida Chlorella csontritkulás Daganat daganatellenes étrend ekcéma Fehérje fejfájás Glutén Gyomorfekély gyomorrák Gyomorsav hagyományos táplálkozás hisztamin Hormonrendszer húgyúti fertőzés inzulinrezisztencia izületi fájdalom Kalcium Kemoterápia koleszterin Lúgosítás Mediterrán étrend Mellrák nyirokrendszer Olajfalevél Pajzsmirigy prosztata Puffadás reflux Sugárkezelés Szója tej vesekő Vércukor vérkép vérnyomás Vízhiány ödéma

Jogi nyilatkozat

Az oldalon található írások a szerző tulajdonát képezik. Bármilyen célú további felhasználásuk, másolásuk (részben, vagy egészben) csak az erre az oldalra mutató hivatkozással, linkkel történhet.

Az cikkekben leírtak a szerző több éves tapasztalatait, személyes véleményet mutatják és nem tekinthetők orvosi, vagy terápiás javaslatnak.

Google

Mandala egészségkuckó     Cím: 6000 Kecskemét, Dobó krt. 3.    Tel: 76/323-755;    e-mail: mandalakucko@freemail.hu

Mandala egészségkuckó Kecskemét, Dobó krt. 3. Tel: 76/323-755; email: mandalakucko@freemail.hu                  Adatkezelési tájékoztató

Powered by WordPress | theme SG Grid